Félig teli az elmúlt 15 hónap pohara

Szerző: Kátai Ildikó Dátum: 2025. 04. 03. 15:00

A Trade Marketing Klub egyik legnépszerűbb online eseménye a „Piackutatóktól első kézből”  találkozó idén április 3-án, csütörtök délután 15 órától került megrendezésre. A fogyasztási piac átfogó bemutatása mellett az adatvezérelt promóciókról is hallhattak a résztvevők.

Közel 150 fő regisztrált a TMK hagyományos tavaszi online rendezvényére, ahol 3 piackutató vállalat – Yougov, NIQ, Retail Zoom – mutatta be a 2024 év jellemzőit és adott kitekintést a 2025-ös évre várható FMCG tendenciákról. Az elemzésen alapuló hatékony promóciózás rejtelmeibe a rendezvény szakmai támogatója, a PromoLab nyújtott betekintést.

A virtuális térben a gyülekezőket a Trade Marketing Klub alapítói, Csiby Ágnes, Havasiné Kátai Ildikó és Hermann Zsuzsanna fogadta, aki az esemény háziasszonyaként a délutánt moderálta is.

Akciós szemezgetés

Scheiling József, a Yougov üzletfejlesztési vezetője

Scheiling József üzletfejlesztési vezető, Yougov

Scheiling József, a Yougov üzletfejlesztési vezetője a Shopper 365⁰ kutatásban folyamatosan  vizsgált 4000 háztartásból álló reprezentatív minta alapján mutatta be a 4 millió magyar háztartás vásárlásainak főbb jellemzőit. Az előadó kitért a gazdasági jellemzőkre, az infláció és az élelmiszerár alakulására az európai és régiós számok tükrében. Elemezte a vásárlók viselkedését és bemutatta a megküzdési stratégiák alakulását. Bár ezek szerepe csökken, a vásárlók a kényeztetésből is visszavettek.

A termékválasztásnál az ár mellett a minőség és a promóciók szerepe is jelentős. A csatornák közül a diszkont és a drogéria láncok valamint az e-kereskedelem  népszerűsége növekedett leginkább. A vásárlói kosarak harmada a napi, harmada a kis felhalmozás jellegű heti többszöri bevásárlás és egyre erősödik  a több üzletbe eljáró „akciós szemezgetés” vásárlói viselkedés.

Hatékonyság és izgalom

Goneth Jácint, a PromoLab üzletfejlesztési vezetője

Goneth Jácint üzletfejlesztési vezető, PromoLab

Goneth Jácint, a PromoLab – az esemény szakmai támogatója –  üzletfejlesztési vezetője a digitális ökoszisztéma automatizált és skálázható rendszer előnyeit mutatta be. Hangsúlyozta, hogy az egyedi, márka vagy retail promóciókkal összehasonlítva a törzsvásárlói adatbázis építés maximalizálja a kampányok hatékonyságát. Ebben az esetben a törzsvásárlók és az impulzus vásárlók is jól aktiválhatók, a kampány indulásáról értesíthetők, ezért magas a visszatérési arány.

A valós idejű riportok és elemzések alapján fogyasztói profilok, márka és kereszt fogyasztás alapú statisztikák készülnek.

Általánosságban elmondható, hogy a vidéki nagyvárosok aktiválásával, a 25-55 éves korosztály bevonásával, gyakori nyerési esély biztosításával, készpénz vagy digitális utalvány főnyereménnyel akár 3-5-szörös hatékonyság érhető el ugyanabból a büdzséből. A PromoLab új rendszere a hűségprogramok hatékonyságát a nyereményjátékok izgalmával kombinálva kínálja.

Merre tovább FMCG?

Holczinger-Zay Krisztina, az NIQ ügyfélkapcsolati igazgatója

Holczinger-Zay Krisztina ügyfélkapcsolati igazgató, NIQ

Holczinger-Zay Krisztina, az NIQ ügyfélkapcsolati igazgatója a gazdasági növekedésre vonatkozó mérsékelt várakozásokat a reálbér változás és a mérséklődő áremelkedési ütem tükrében mutatta be.

Kiemelte a volumen növekedést mutató kategóriákat. Élelmiszerben a tejtermék, fagyasztott áru és snackek, vegyiáruban az arc, test, kéz és láb, száj, haj ápolás és háztartási tisztítószerek nőttek leginkább.

A fogyasztói aggodalmak listáját továbbra is a növekvő élelmiszer árak vezetik. A fogyasztók az olcsóbb termékeket, kategóriákat és üzleteket keresik, lefele váltanak, elhagynak cikkeket és az egyszeri bevásárlási összegre figyelnek. Legtöbben a  szupermarketekbe járnak, de a legtöbbet a diszkontokban költi el a magyar vásárlók.

A saját márkák népszerűsége töretlen, de növekedésük ütemük csökken. Ugyanakkor a 10 legnagyobb márka növekedési üteme 2025. február végén meghaladja a saját márkákét és a fontos termékcsoportoknál többségében a gyártói márkák a növekedés motorjai.

Csökkenő boltszám, növekvő teljesítmény

Andreas Christou, a Retail Zoom ügyvezető igazgatója

Andreas Christou ügyvezető igazgató, Retail Zoom

Andreas Christou, a Retail Zoom ügyvezető igazgatója a termék inflációs trendek alapján megállapította, hogy a hazai láncok idén az infláció felett teljesítettek.

A kereskedelem koncentrációja folytatódik, több, mint 2000, főként független üzlet zárt be hazánkban. A tradícionális csatorna új vásárlói rétegeket szólít meg, új kategóriákat vonultat fel és a saját márkában is erősödik. A promóciók szerepe ebben a csatornában is fokozódik.

Az elmúlt évben csökkent az otthon főzés és folyamatosan növekszik a kényelmi és impulz vásárlás, amit jól példáz a készételek, fagyasztott ételek, édességek kategóriáinak átlag feletti növekedése is.

Nyílik az olló az elkölthető jövedelem tekintetében Budapest és vidék között, utóbbi átlag kosara csupán a felét teszi ki a fővárosinak.

Az előadókhoz intézett kérdések az áremelkedések hátterére, a szezonok jelentőségére, a magyar termékek szerepére, az egészséges és természetes ételek megítélésére, az ERP hatására és a 2025-ös növekedési lehetőségek részletezésére vonatkoztak.

Az előadásokról részletesen a Trade magazin 6-7. számában készül cikk.

Címkék: , ,

Kapcsolódó cikkeink