Megszünteti a megújuló energiák időjárásfüggőségből fakadó kockázatát egy magyar techcég

Szerző: Trademagazin Dátum: 2021. 10. 11. 09:48

A megújuló energiaforrások széleskörű elterjedésével kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás az időjárásfüggőség, és az ebből fakadó ellátási bizonytalanság. Éppen ezért szakértők középtávon a hagyományos- és a megújuló energiaforrások vegyes használatában látják a megoldást. Ez viszont szintén számos kihívásba ütközik jelenleg, melyek közül az egyik legjelentősebb, hogy a hagyományos erőműveket „rossz idő” esetén villámgyorsan és rugalmasan be lehessen kapcsolni a villamosenergia hálózatba. Erre kínál megoldást az Enerhash, melynek köszönhetően hatékonyabban lehet egy rendszerbe kapcsolni a hagyományos- és megújuló erőműveket. Itthon az E-ON Energiatermelő Kft. már használja rendszerüket.

Alapítók

Világszinten innovatív megoldást fejlesztett egy magyar energetikai techcég, mely lehetővé teszi a megújuló energiatermelők hatékony integrálását az áramhálózatba, és rugalmas használatát a hagyományos energiaforrásokkal együtt. Ez jelenleg az egyik legnagyobb zöld kihívás az energetika terén. Hiszen számos megújuló – pl. nap-, vagy szélenergia – erősen időjárásfüggő, és ezzel bizonytalanságot jelent, amit rendszer szinten ki kell egyensúlyozni. A hatékony energiatárolásra – amivel az egyenletes áramellátást kedvezőtlen időjárás esetén is biztosítani lehetne ‑ pedig jelenleg nincs költséghatékony megoldás.

A megújuló energiák részarányának növelésére viszont egyre nagyobb szükség van az energiamixen belül, a kibocsátáscsökkentés és a klímavédelmi célok elérése érdekében, melyre középtávon szakemberek szerint a rugalmas kapacitások biztosítása lesz a megoldás. Hiszen kedvezőtlen időjárás esetén a folyamatos áramellátás kizárólag megújulókból nem biztosítható. Ilyenkor a rendszerirányító a hagyományos erőművekhez fordul, amelyeknek viszont veszteséget és alacsonyabb hatékonyságot jelent a hirtelen kapacitásbővítés, egy-egy gázmotor napon belül többszöri be- és kikapcsolása, „hidegindítása”.

„A jelenlegi hazai körülmények között úgy kell elképzelni, hogy a hagyományos áramtermelők – főként a gázerőmüvek – a rendszerirányító igényeire reagálva növelik vagy csökkentik hírtelen kapacitásaikat, attól függően, hogy a megújulók mennyi áramot képesek a hálózatba juttatni adott pillanatban. Olyan ez, mint amikor egy autót folyamatosan sűrű városi forgalomban használunk, rengeteg lassítással, gyorsítással, és a motor folyamatos leállításával majd újraindításával. Üzemanyagfogyasztás és a gépjármű élettartama szempontjából ez a lehető legkevésbé hatékony közlekedési mód, és így van ez az erőművek esetében is. A mi megoldásunk ennél az analógiánál maradva, a „tartós autópálya használatot” tudja biztosítani az erőműveknek, azaz növeljük az energiahatékonyságot, hatékony, kiszámítható működést biztosítva”

– hívta fel a figyelmet Jogg Dániel, az Enerhash társalapítója

Adatközpont és elosztott számítási kapacitás a kulcs

A magyar Enerhash erre a problémára keresett és talált megoldást. Közvetlenül erőművek mellé telepítenek csúcstechnológiás számítástechnikai adatközpontokat, melyekkel folyamatosan képesek felhasználni az erőművek által termelt áramot, így olyan vásárlóként jelennek meg a piacon, aki képes az átlagosan a kapacitások egy-két harmadát kitevő jelenlegi kihasználtságot, 90% fölé emelni. Ezzel stabil bevételi forrást biztosítanak az erőműveknek, melyek igény esetén egy gombnyomással át tudnak kapcsolni, hogy a közcélú hálózatba táplálják az áramot. Így nem kell a kedvezőtlen időjárás miatt ideiglenesen kieső megújuló kapacitásokat akár napi többszöri ki- bekapcsolgatással pótolni, ami önmagában alacsony hatékonyságot, veszteséget és magasabb karbantartási költségeket jelent.

„Adatközpontjainkkal 0-24 órában képesek vagyunk átvenni az erőművek által termelt áramot, a másik oldalon pedig úgynevezett elosztott számítási kapacitást adunk el ügyfeleinknek, akik például a mesterséges intelligencia, vizualizáció, modellezés vagy épp blokklánc terén tudják szolgáltatásainkat igénybe venni. Erre egyre nagyobb a kereslet világszerte. Itthon és globálisan csak akkor lehet érdemben növelni a megújuló energiák lakossági/közösségi felhasználását, ha az infrastruktúra fejlődik és kellőképpen rugalmassá válik. Mi ezt biztosítjuk megoldásunkkal, a költséges és kevésbé kiforrott energiatárolás helyett mind fosszilis, mind megújuló erőműveknek kínáljuk adatközpont szolgáltatásunkat”

– fűzte hozzá Jogg Dániel.

Az Enerhash megoldását Magyarországon elsőként az E-ON Hungária Csoport kezdte el alkalmazni: 400 kW-os egységet üzemeltek be egy 3870 kW-os erőművénél, melyet még idén ősszel ugyanekkora kapacitással fejel meg az energetikai vállalat. A társaság számára a stabil fogyasztás olyan kiszámíthatóságot jelentett, mely számos előnnyel jár: kevesebb az indítás-leállítás, ami csökkenti a meghibásodás kockázatát, valamint a stabil futás miatt pontosabban lehet időzíteni a karbantartásokat.

„A jövő energiavilága jelenleg formálódik, ideértve azokat a technológiai megoldásokat is, amelyek a legjobb választ adják az átalakulással járó működési kihívásokra. Kollégáink ezért folyamatosan keresik és vizsgálják az innovatív eszközöket és megoldásokat, azok portfolióba illeszthetőségét. Kiemelt célunk, hogy egyaránt rugalmas és gyors válaszokat adjunk a fenntartható energiatermelés villamos hálózati és hagyományos erőművi kihívásaira”

 – mondta Deme Roland, a társaságcsoport erőművi flottáját tömörítő E.ON Energiatermelő Kft. ügyvezetője.

A magyar techcég továbbá jelenleg több nemzetközi partnerrel is tárgyalásban áll, így év végéig várhatóan további országokban kezdik el alkalmazni rendszerüket.

Kapcsolódó cikkeink