Fel kell készülniük a gazdáknak a támogatási rendszer átalakítására
A következő évek egyik legnagyobb kihívása, hogy segítsük a gazdálkodók felkészülését a 2020 után várhatóan jelentősen átalakuló támogatási rendszerre. Ennek egyik legfontosabb eleme az integráció megteremtése – hangsúlyozta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a XXVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében rendezett kerekasztal-beszélgetésen.
Az agrárium jövőjéről rendezett kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a XXVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében, Tusnádfürdőn.
Győrffy Balázs szerint a következő uniós költségvetési ciklusban várhatóan a visszatérítendő támogatásokra helyeződik a hangsúly, és a termelőknek egyre inkább piaci viszonyok között kell majd helyt állniuk. Ez csak a versenyképesség javításával és a gazdák közötti összefogás megteremtésével valósulhat meg – hangsúlyozta a NAK elnöke. Hozzátette: a Kamara ennek érdekében minden rendelkezésre álló eszközével segíti a támogatások lehívását, és azok hatékony felhasználását.
Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint robbanásszerű technológiai fejlődésnek lehetünk szemtanúi az agráriumban. Fontos, hogy a kisgazdaságok is kihasználják az innováció biztosította előnyöket, ehhez szintén elengedhetetlen az integráció. Az államtitkár kiemelte: kedvezőbb helyzetben lehetnek azok a gazdálkodók, akik több lábon állnak, például falusi vendéglátással is bővítik tevékenységüket. Erre a célra a Miniszterelnökség rövidesen 50 milliárd forintos kerettel hirdet pályázatot.
Az elmúlt évtizedekben az állandó újrakezdés jellemezte a mezőgazdaságot, a téeszesítés, majd később a rendszerváltás is új alapokra helyezte az agráriumot – mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Hozzátette: soha nem látott tempóban modernizálódik a mezőgazdaság, és lényeges, hogy a hazai gazdálkodók is részesei legyenek a fejlődés adta lehetőségeknek. Az államtitkár emlékeztetett rá: az előrejelzések szerint 2030-ig mintegy 40 százalékkal bővülhet a hústermékek iránti kereslet a világon. Komoly kihívást jelent, hogy a fokozódó igényt egyre szűkülő termőföld-készlet mellett kell kielégíteni.
Tánczos Barna, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora is az integráció fontosságára hívta fel a figyelmet. Székelyföldön jellemzően kisgazdaságok működnek, így fejlődésükhöz és az erőforrások hatékonyabb kihasználáshoz összefogásra lenne szükség.
Az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségét vezető Tiboldi László szerint ehhez szemléletváltás szükséges, ugyanis az erdélyi gazdák többsége nem mutat hajlandóságot az integrációra. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Varga Mihály: a kormány kiáll a magyar gazdák érdekei mellett
A kormány a szuverenitás egyik pilléreként tekint az agráriumra, ezért…
Tovább olvasom >Fókuszban a közvetlen termelői értékesítés erősítése
Napjainkban kiemelt kérdés életünk minden területén a fenntarthatóság. Gazdasági és…
Tovább olvasom >Szorosabbra fűzi az együttműködését a NAK és a Magyar Jogász Egylet
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, Papp Zsolt György bemutatkozó…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >