Február végén kezdődött a dohánytermesztési szerződések megkötése az ULT-nél
Február végén kezdte meg az idei dohánytermesztési szerződések megkötését a gazdálkodókkal az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Kft. – közölte a termesztés integrálásával és felvásárlásával foglalkozó amerikai tulajdonú cég agronómiai igazgatója az MTI-vel.

A magyar dohány elfoglalta helyét a nemzetközi piacon (Fotó: Pixabay)
Fekete Tibor elmondta, a cég által alkalmazott speciális felvásárlási rendszer az idei szezonban is biztosítja a felvásárlási alapáremelést és a felvásárlási árgaranciát a termelők számára. A szakember kifejtette, a társaság az elmúlt években olyan mértékben emelte a felvásárlási árait, hogy „nagy mozgástere” már nincs ebben a szezonban.
A kimutatások szerint 2019-től 2024-ig a Virginia felvásárlási ára közel háromszorosára, míg a Burley ára két és félszeresére emelkedett
Fekete Tibor megjegyezte, a gazdálkodók nehéz év előtt állnak többek közt a termesztéshez szükséges mezőgazdasági inputanyagok árának drasztikus emelkedése és a szezonális foglalkoztatással kapcsolatos jogszabályváltozás miatt. A központi támogatások esetleges csökkentése jelentős bevételkiesést okozhat a termelőknél, amit már a piac sem fog tudni kompenzálni, a kézimunkaerő-igényes ágazat megmaradása érdekében a foglalkoztatást érintően a meghozott döntéseket pedig át kell gondolni a szakember szerint.
Az ULT agronómiai igazgatója kiemelte: a magyar dohány elfoglalta helyét a nemzetközi piacon
A cég 2025-re meghirdetett Virginia felvásárlási alapára elérte a legjobb európai minőséget jelentő olasz és spanyol dohány felvásárlási árát. A társaság hosszú távon szeretné fenntartani magyarországi működését, a cél, hogy az európai brandbe beépült magyar dohánynak tartós piaci jövője legyen – fogalmazott a szakember. Fekete Tibor az elmúlt szezon eredményeiről szólva elmondta, 2024-ben 2443 tonna dohányt vásárolt fel az ULT Magyarországon, ebből 2072 tonna Virginia, 371 tonna pedig Burley-fajtájú volt. Hozzátette, a tavalyi minőség az előbbi fajtánál elfogadható volt, a Burleynél viszont – a tavalyelőtti évhez képest visszaesett termésmennyiség ellenére – az elmúlt tíz év legjobb minőségű termését vásárolta fel az ULT. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a társaság 2022-ben 4 milliárd 173 millió, 2023 áprilisa és 2024 áprilisa között pedig 3 milliárd 367 millió forint nettó árbevételt ért el. Adózott eredménye a két időszakban 123,6 millió, illetve 115,4 millió forint volt.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
30 százalékkal drágult az étkezési tojás az év első felében
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás…
Tovább olvasom >Közel negyedével esett vissza a nyerstej exportja egy év alatt
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >Befejeződött az aratás Békés vármegyében
Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új megközelítés kell a bogyós gyümölcsök termesztésében
Bár az éghajlatváltozás komoly hatással van a bogyós gyümölcsök hazai…
Tovább olvasom >Longevity – divat vagy tudatosság?
Az embereket mindig is foglalkoztatta, hogy hogyan lehet minél tovább…
Tovább olvasom >A Henkel és három márkája is Magyarország vezető Superbrands márkái között
A Henkel Magyarország ismét elnyerte a Business Superbrands címet. Emellett…
Tovább olvasom >