Február végén kezdődött a dohánytermesztési szerződések megkötése az ULT-nél
Február végén kezdte meg az idei dohánytermesztési szerződések megkötését a gazdálkodókkal az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Kft. – közölte a termesztés integrálásával és felvásárlásával foglalkozó amerikai tulajdonú cég agronómiai igazgatója az MTI-vel.

A magyar dohány elfoglalta helyét a nemzetközi piacon (Fotó: Pixabay)
Fekete Tibor elmondta, a cég által alkalmazott speciális felvásárlási rendszer az idei szezonban is biztosítja a felvásárlási alapáremelést és a felvásárlási árgaranciát a termelők számára. A szakember kifejtette, a társaság az elmúlt években olyan mértékben emelte a felvásárlási árait, hogy „nagy mozgástere” már nincs ebben a szezonban.
A kimutatások szerint 2019-től 2024-ig a Virginia felvásárlási ára közel háromszorosára, míg a Burley ára két és félszeresére emelkedett
Fekete Tibor megjegyezte, a gazdálkodók nehéz év előtt állnak többek közt a termesztéshez szükséges mezőgazdasági inputanyagok árának drasztikus emelkedése és a szezonális foglalkoztatással kapcsolatos jogszabályváltozás miatt. A központi támogatások esetleges csökkentése jelentős bevételkiesést okozhat a termelőknél, amit már a piac sem fog tudni kompenzálni, a kézimunkaerő-igényes ágazat megmaradása érdekében a foglalkoztatást érintően a meghozott döntéseket pedig át kell gondolni a szakember szerint.
Az ULT agronómiai igazgatója kiemelte: a magyar dohány elfoglalta helyét a nemzetközi piacon
A cég 2025-re meghirdetett Virginia felvásárlási alapára elérte a legjobb európai minőséget jelentő olasz és spanyol dohány felvásárlási árát. A társaság hosszú távon szeretné fenntartani magyarországi működését, a cél, hogy az európai brandbe beépült magyar dohánynak tartós piaci jövője legyen – fogalmazott a szakember. Fekete Tibor az elmúlt szezon eredményeiről szólva elmondta, 2024-ben 2443 tonna dohányt vásárolt fel az ULT Magyarországon, ebből 2072 tonna Virginia, 371 tonna pedig Burley-fajtájú volt. Hozzátette, a tavalyi minőség az előbbi fajtánál elfogadható volt, a Burleynél viszont – a tavalyelőtti évhez képest visszaesett termésmennyiség ellenére – az elmúlt tíz év legjobb minőségű termését vásárolta fel az ULT. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a társaság 2022-ben 4 milliárd 173 millió, 2023 áprilisa és 2024 áprilisa között pedig 3 milliárd 367 millió forint nettó árbevételt ért el. Adózott eredménye a két időszakban 123,6 millió, illetve 115,4 millió forint volt.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >A Pick Szeged Zrt. nyeresége csökkent, árbevétele nőtt tavaly
A Pick Szeged Zrt. adózott eredménye 2024-ben 6,7 milliárd forint…
Tovább olvasom >