Fazekas: az OMÉK Magyarország világszínvonalú termelését mutatja be
Magyarország ma már világszínvonalú, GMO-mentes mezőgazdasági termelésre képes; ezt mutatja be a két hét múlva Budapesten megnyíló 78. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) – mondta a földművelésügyi miniszter szerdán a fővárosban az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján a Vajdahunyad várában.
Fazekas Sándor elmondta: az elmúlt években a magyar mezőgazdaság folyamatosan bővült, kibocsátása 2016-ban meghaladta a 2619 milliárd forintot, az agrárkivitel értéke hat év alatt 37,5 százalékkal, a külkereskedelmi többlet pedig 34,9 százalékkal emelkedett. Mindez kellő alap arra, hogy az OMÉK a szakmai és a széles nagyközönség számára is újdonságokkal és érdekes információval szolgáljon – mondta a miniszter.
Hozzátette: a kétévente megtartott mezőgazdasági és élelmiszeripari bemutatót ebben az évben szeptember 20-24. között rendezik meg a Hungexpo Vásárközpontban Kőbányán. Közölte azt is: az idén – hagyományteremtő szándékkal – a kiállítás hivatalos megnyitását megelőzően a szakembereket szakmai napra várják.
A miniszter emlékeztetett: az OMÉK a legrégebbi és a legrangosabb magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari seregszemle, amely néhány éve már nemcsak az ország határain belüli, hanem a Kárpát-medencei magyar gazdák ünnepe is. Szavai szerint az idei vásár minden eddiginél nagyobb lesz, a szervezők mintegy ezer kiállítót és 100 ezer látogatót várnak.
A kiállítás idei díszvendége Japán lesz, a távol-keleti szigetország az egyik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak. A Kárpát-medencei gazdaszervezetek mintegy 400 négyzetméteren mutatkoznak be, 122 kiállítóval, határon túli élelmiszer-különlegességekkel. A rendezvényre kilátogató érdeklődőket sokszínű szakmai és kulturális program várja, egyebek közt gyermek- és biosziget is lesz – ismertette Fazekas Sándor.
Czerván György, az FM agrárgazdaságért felelős államtitkára a magyar-japán agrárkereskedelmi kapcsolatokról elmondta: Japánnal Magyarországnak kiválóak a külkereskedelmi kapcsolatai. Példaként említette, hogy az Európán kívüli sertéshús-kivitel legnagyobb felvevőpiaca a távol-keleti szigetország. A mangalica és más sertéstermékek mellett Japánban érdeklődnek a szürkemarha-, a kacsa-, a libahús, valamint a vadhús és a magyar borok iránt is.
A Japánba irányuló magyar export értéke a múlt évben 126 millió euró – mintegy 38 milliárd forint – volt, a három évvel korábbi értéket négyötödével haladta meg. Japán Ázsiában a legfontosabb célországa lett a magyar agrárkivitelnek, a távol-keleti szigetországból származó import ugyanakkor elhanyagolható mértékű – mondta az államtitkár.
Daróczi László, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető igazgatója az MTI kérdésére közölte: az OMÉK megrendezésére mintegy 1,85 milliárd forintot fordítanak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság ütemtervet készített a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására
Az Európai Bizottság ütemtervet tett közzé szerdán a mezőgazdaság és…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar jövője a fiatalok kezében van
Az élelmiszerbiztonság és -minőség nem csupán az agrárium, hanem a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nyárindító bor és pezsgő ünnep a Szabadság téren
A nagy sikerű Bor & Pezsgő Fesztivál és Junibor Ünnep…
Tovább olvasom >Megnyitott a dubaji Gulfood, 24 kiállító az AMC standján
A világ vezető élelmiszeripari szakkiállításai közül az egyik a dubaji…
Tovább olvasom >Kihirdették a 10. jubileumi K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit
Tizedszer hirdették ki a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit.…
Tovább olvasom >