Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban is megmaradjanak a jelenleg érvényes területalapú és a vidékfejlesztési programok keretében nyújtott támogatások egyaránt – jelentette ki az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára Brüsszelben.

(Fotó: Pixabay)
Az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását követően magyar újságíróknak nyilatkozva Farkas Sándor arról tájékoztatott, hogy a vonatkozó uniós előterjesztés nem határozza meg egyértelműen, „sőt, komoly bizonytalanságot” hagy azáltal, hogy nem határolja el az uniós büdzsében a két támogatási formát. Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország azt szeretné – mivel minden magyar gazda abban érdekelt -, hogy ezek a támogatások el legyenek választva az uniós költségvetésben, és megmaradjanak. A területalapú támogatás fenntartása minden magyar gazda és a magyar mezőgazdaság szempontjából kiszámítható, biztos tovább élést és biztos gazdálkodási feltételt jelentene, míg a vidékfejlesztési program a vidéken élők lehetőségeit javítaná – hívta fel a figyelmet. „Azt szeretnénk elérni, hogy minden magyar gazda tovább tudjon fejlődni nem csak 2027-ig, hanem az után is” – fogalmazott, majd hozzátette: olyan kiszámítható feltételeket kell teremteni a magyar mezőgazdaságban a gazdák számára, amelyek biztos életpályát szavatolnak annak érdekében, hogy a vidék megtartó képessége fennmaradjon, a vidéken élő emberek megtalálják a számításaikat, és azt a hatékony mezőgazdasági műveléssel összevonva biztonságos, kiszámítható élelmiszertermelést tudjanak biztosítani. „Ma Magyarországon megvannak a feltételei annak, hogy biztonságos élelmiszert tudjunk előállítani, de a hatékonyság terén részben még vannak lemaradásaink. Ezt szeretnénk pótolni, és elérni azt, hogy 2030-ra, de legkésőbb 2032-re több mint húszmillió embernek tudjunk biztonságos, kiszámítható élelmiszert szavatolni” – fogalmazott. Ennek a feltételei vannak most veszélyben – hívta fel a figyelmet az államtitkár. „Azért dolgozunk, azért küzdünk, és azt szeretnénk elérni, hogy a gazdák ne legyenek kárvallottjai a hátrányos uniós intézkedéseknek” – fogalmazott.
A piaci helyzettel kapcsolatban Farkas Sándor közölte: az ukrán válság gondot okozott a magyar agráriumban is, és nehézséget az unió belső piacán
Magyarország azt szeretné, hogy azok az áruk ne kerüljenek az unió területére, amelyek a belső piacokat, illetve az exportpiacokat rontanák. Magyarország mindent megtesz azért, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmára vonatkozó, júniusban lejáró feltételeket az unió meghosszabbítsa. Magyarország abban bízik, hogy a helyzet megoldódik, és a magyar piacot az ukrán termékek nem teszik tönkre – húzta alá. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy Ukrajnában nincsenek olyan szigorú termelési feltételek, amilyenek az Európai Unióban léteznek. „El szeretnénk kerülni, hogy a bizonytalan termelési feltételek között készített élelmiszerek a polcainkra kerüljenek” – fogalmazott. Farkas Sándor végezetül reményét fejezte ki, hogy az ukrajnai háborút lezáró politikai rendezés az agrárium helyzetét is stabillá és biztonságossá fogja tenni.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Ismét csökken a tojás ára a Lidl-ben
Idén másodszor csökkenti az egyik legfontosabb alapélelmiszer árát a Lidl,…
Tovább olvasom >Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >