FAO: További emelkedést hozott április a nemzetközi élelmiszerárak terén
Már 11 hónapja stabilan emelkednek az élelmiszerárak; erős búza és kukoricatermés várható idén.
Már 11 hónapja folyamatosan emelkednek a nemzetközi élelmiszerárak – többek között a cukor és a gabonafélék ára is felfelé mozdult, jelentette be az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A FAO élelmiszerár-index ugyanis 1,7%-kal nőtt március óta és 30,8%-kal az elmúlt egy év során. Ezzel a nemzetközi kereskedelem jelentős élelmiszeralapanyagait nyomon követő mutató 2013 óta legmagasabb értékére kúszott és nominális értékben is csupán 12%-kal marad el a 2011 februárjában mért történelmi rekordértékétől.
A cukor árindexe 3,9%-kal emelkedett az elmúlt hónapban, amivel közel 60%-kal szárnyalta túl a tavaly áprilisi értéket. A fő okot az esetleges ellátási nehézségek jelentik, amit a brazíliai betakarítás lassúsága körül aggodalmak és a franciaországi fagykár idézhettek elő.
A növényi olajok összességében 1,8%-kal drágultak a pálmaolaj bizonytalan termelési kilátásaiból fakadó magasabb nemzetközi jegyzése miatt. A szója és repce szintén magasabb áron cserélt gazdát, a napraforgó ára valamelyest mérséklődött.
A FAO húsár-index 1,7%-ot emelkedett áprilisban a szarvasmarha, birka, és sertés iránti kelet-ázsiai stabil kereslet hatására. A baromfihús ára változatlan maradt a kiegyensúlyozott piaci helyzetnek köszönhetően.
A rövid életű márciusi visszaesés után a gabonafélék ára 1,2%-kal nőtt, és így 26%-kal haladta meg a tavaly ilyenkori értékét. A kukorica ára 5,7%-kal erősödött (66,7%-kal túllépve a 2020 áprilisi szintet) miután az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál kisebb területen vetettek kukoricát, továbbá az argentin, brazil és amerikai termés körüli aggodalmak miatt. A búza ára a nemzetközi piacokon stabil maradt, a rizs, árpa és cirok valamelyest olcsóbb lett.
A vaj, sajt és a sovány tejpor iránti töretlen ázsiai importkereslet további 1,2%-os áremelkedést generált a FAO tejtermék-árindexében.
Frissített előrejelzés a gabonatermelésre
Új becslések jelentek meg a FAO Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésében. A teljes globáls gabonatermést a 2020-as szezonban 2 767 millió tonnára várják, 2,1%-os növekedést prognosztizálva. A gabonafélék iránti igény is nő (+2,7%), főként a szemestermények iránti sosem látott kereslet miatt az amerikai és kínai terménypiacokon.
A gabonakészletekre vonatkozó előrejelzést lefelé módosították a korábban várthoz képest, ezzel a 2021-es szezon végére 805 millió tonna gabona állhat majd a raktárakban – 2,3%-kal kevesebb, mint a szezon kezdetén.
A gabonafélék világkereskedelme közel 6%-kal is bővülhet, köszönhetően a szemestermények, rizs és gabona iránti keresletnek, és ezzel a 2020-2021-es szezonban elérheti a 467 millió tonnát is.
A búzatermést 778 millió tonnára becsülik a FAO szakértői, vagyis 0,5%-kal többet a tavalyinál, az erős európai termelésnövekedés miatt. A búza felhasználása is nőhet 0,9%-kal 770 millió tonnára.
A becslések további növekedést mutatnak a szemestermények esetében is a brazíliai, kínai, ukrán és amerikai termőterületek növekedésével és a bőséges EU-s terméssel párhuzamban.
További részletek itt.
Kapcsolódó cikkeink
Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválással is megerősítette, hogy az áfát nem emelik
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi…
Tovább olvasom >Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb…
Tovább olvasom >MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >További cikkeink
4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba
A tavalyi a magyarországi gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >