Lendületesen kezdték az élelmiszerárak az évet
Lendületesen, közel 2%-os növekedéssel, nyitott a globális élelmiszerkosár árát lekövető FAO élelmiszerár-index (164,8) januárban.Az ágazatban hatalmas lehetőségek rejlenek Európában és Közép-Ázsiában, ezek kiaknázását azonban komoly ökológiai, gazdasági és szabályozási kihívások nehezítik.
Emögött a tejtermékek árának megugrása és a pálma-, illetve szójaolaj magasabb jegyzése állnak – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). Az index, amely a legfontosabb mezőgazdasági termények nemzetközi árának változását követi hónapról hónapra, tavaly januárhoz képest így is 2,2%-kal alacsonyabban van.
A gabonafélék árának átlaga valamelyest emelkedett december óta, ami az egyre szűkösebb készletek és az ezzel szemben álló hatalmas keresletnek köszönhető.
A növényi olajok árindexe 4,3%-ot erősödött, főként a pálmaolaj termelésének szezonális csökkenése miatt. A szójaolaj szintén drágult a nemzetközi piacokon a dél-amerikai termékek iránti erős igény okán.
A tejtermékek átlagára 7,2%-kal nőtt az elmúlt hónapban, megfordítva egy hét hónapja tartó csökkenő tendenciát. Hátterében a limitált európai exportkészletek és az erős nemzetközi kereslet kombinációja áll.
Szintén emelkedett a cukorár (1,3%-kal), jórészt a világ legnagyobb cukorexportőrének valutája, a brazil reál leértékelődése miatt az amerikai dollárral szemben.
Mindeközben a húsfélék árának átlaga lényegében változatlan maradt december óta. Meg kell jegyezni azonban, hogy az amerikai kormányzati leállás miatt az országból hivatalos adat nem érkezett januárra. A világ többi részén a szarvasmarha, sertés- és szárnyashús ára stabil volt, egyedül a birkaé csökkent a bőséges csendes-óceáni készletek miatt.
Emelkedő kibocsátás
A ma megjelent legfrissebb Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésében a FAO 2 611 millió tonnára emelte a 2018-as globális kibocsátásra vonatkozó becslését, a kukorica, búza és rizs felfele korrigált előrejelzéseire reflektálva.
A búza termelési kilátásai pozitívak 2019-re, főként az Európai Unióban és Oroszországban.
Jók az előrejelzések az argentín és brazil kukoricára is, melynek aratása hamarosan kezdődik a déli féltekén, míg a dél-afrikai hozamokat csökkentheti a száraz időjárás.
A FAO a 2018-19-es szezon gabonafelhasználási becslését 2 657 millió tonnára növelte, ami 1,7%-os emelkedést jelentene 2017-18-hoz képest. A takarmánycélú gabonafelhasználás bővülhet: Ausztrália a szárazság miatt búzával egészítené ki a legeltető állattartás takarmányigényét, illetve Kína, Mexikó és az Egyesült Államok is rekordmennyiségű szemesterményt használna fel.
Mindezek miatt a felhasználás meghaladhatja a kibocsátást, mintegy 45 millió tonnával megcsapolva a készleteket, ami 5,6%-os csökkenés a rekordnagyságú szezonnyitó szinthez képest.
Várhatóan 416 millió tonna gabona cserél gazdát a nemzetközi piacokon 2018-19-ben, alig valamivel kevesebb, mint az előző szezonban, adta hírül a FAO.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >Új távlatokat nyit a rovarfehérje-iparban az Agroloop és a FreezeM együttműködése
Az Agroloop takarmánycélú lárvatenyésztési és takarmányalapanyag-előállítási tevékenysége egy teljesen új…
Tovább olvasom >Felelős e-kereskedelmet várnak el a lengyel vásárlók
A lengyel vásárlók egyre inkább elvárják az online boltoktól a…
Tovább olvasom >