FAO: Drágul a kukorica – felfelé kúsznak az élelmiszerárak
Már az ötödik egymást követő hónapja emelkednek a világpiaci élelmiszerárak. A fő hajtóerőt a sajtfélék és – a kedvezőtlen időjárás miatt – a kukorica jelentik.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár indexe, amely a legfontosabb mezőgazdasági termények nemzetközi árának változását követi hónapról hónapra, 1,2%-ot emelkedett az előző időszakhoz képest.
A tejtermékek ára 5,2%-kal nőtt április óta, ezzel öt éve nem látott magasságba emelkedve. Legerősebben a sajtfélék drágultak, melyekre a nagy kereslet mellett kínálati szűkösség jellemző.
A gabonafélék 1.4%-ot drágultak főként a kukorica által hajtva. Utóbbi esetében borúsak a kilátások, mivel az Amerikai Egyesült Államokban a folyamatos esőzések és áradások nehezítik a kukorica vetését. A búza ára csökkent, míg a rizsé nem változott.
Több mint 3%-kal mérséklődött a cukor ára, köszönhetően a stabil indiai termelési kilátásoknak, mely még a 17%-os kiesést is ellensúlyozza Brazíliában. A gyengélkedő energia árak, csökkentve a cukornádból előállítható bioüzemanyagok iránti keresletetet, szintén ebbe az irányba hatott.
A növényi olajok árindexe mintegy 1%-os csökkenéssel zárt májusban, miután csökkent a pálmaolaj értéke a nagy exportőr országok felhalmozott készletei miatt. Eközben a szója-, napraforgó- és repceolaj mérsékelten drágult.
A FAO által nyomon követett hús-árindex csekély erősödést mutatott a kelet-ázsiai importigény növekedése okán, ahol az afrikai sertéspestis tizedeli az állatállományt. A bőséges exportkészletek mellett a szarvasmarhához ezzel szemben kedvezőbb áron lehetett hozzájutni.
Borús kilátások a kukoricánál
A FAO legfrissebb előrejelzése a 2019-es gabonatermelésről, amely elérhető a FAO
Gabonakészletek és -igények gyorsjelentés
ében,
1,2%-kal nagyobb mennyiséget (2 685 millió tonna) vetít elő. Bár még mindig pozitív a mérleg, de előző hónapban ennek több mint a kétszeresét valószínűsítették a szakértők.
A búza és árpa termelése várhatóan bővülni fog, a rizsé pedig ostromolja a tavalyi rekord értéket. A kukorica azonban bezuhanhat az amerikai termelés 10%-os csökkenése miatt.
A világ teljes gabonafelhasználása növekedni fog a tavalyi évhez képest, ezen belül a rizs 1,4%-kal (518 millió tonnára), a búza 1,2%-kal (755 millió tonnára).
A termelés és felhasználás becsült adatai alapján a gabonakészletek 3%-kal apadnak majd az elmúlt 4 év legalacsonyabb értékére (830 millió tonna).
A gabonafélékkel való kereskedelem eközben várhatóan 1,4%-ot élénkül, élen a búza, melynek kereslete számos afrikai és ázsiai országban igen magas, miközben az Európai Unió és a Fekete-tenger térségében jelentős exportkészletek halmozódnak fel.
Kapcsolódó cikkeink
Ami rossz a kukoricának, az jó a napraforgónak
Az idei évben akár a 750 ezer hektárt is elérheti…
Tovább olvasom >FAO: a globális élelmiszerárak minimálisan emelkedtek márciusban
Márciusban alig változtak, minimálisan emelkedtek a globális élelmiszerárak az ENSZ…
Tovább olvasom >Emelkedett a könnyű és a nehéz bárány ára is
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) rövid távú előrevetítése…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >