FAO: A kihívások ellenére csökken az éhezés kontinensünkön
Bár már kevesebb mint hét év van vissza a 2-es számú, az éhezés és a táplálkozásból fakadó problémák teljes felszámolásáról szóló Fenntartható Fejlődési Cél eléréséig, Európa és Közép-Ázsia országai – az elmúlt évek súlyos kihívásai ellenére – haladást mutatnak fel ennek megvalósításában. Hiába nőtt térségünkben az egészséges étrend költsége, tavaly csökkent azonban azon emberek száma, akik nem engedhették meg maguknak az egészséges ételeket.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/12/image003-6-scaled.jpg)
A szélsőséges időjárás és a természeti katasztrófák megnehezítették az éhezés felszámolását
Ezek és sok más megállapítás olvasható Az élelmezés és táplálkozás helyzete Európában és Közép-Ázsiában 2023-as kiadásában, amit az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), mely a 2-es számú Fenntartható Fejlődési Célért felelős, hozott nyilvánosságra.
A kiadvány megjegyzi, hogy az elmúlt években a járvány, a konfliktusok, a szélsőséges időjárás és a természeti katasztrófák megnehezítették az éhezés felszámolását és a táplálkozás javítását. Ennek ellenére az alultápláltság elterjedése Európa és Közép-Ázsia országaiban 2000 óta tartósan 2,5% alatt maradt. A közepesen és súlyosan élelmiszerhiányos emberek becsült száma 4,1%-kal (vagy 4,7 millióval) 111,1 millió főre csökkent 2021 és 2022 között.
2022-ben a hét alrégió közül négyben (köztük Közép-Ázsiában, a Nyugat-Balkánon és a Kaukázusban) a közepesen és súlyosan éhezők aránya együttesen meghaladta a térségi 11,9%-os átlagot. Ezen túl a számok azt mutatják regionális és globális szinten, hogy a nők a férfiakhoz képest nagyobb arányban vannak kitéve a közepes és súlyos éhezés fenyegetésének.
„Reméljük, hogy a jelentés értékes információval szolgál, és hozzájárul a hatékony szektorközi együttműködésekhez többek között a civil és privát szférával a 2-es számú Fenntartható Fejlődési Cél megvalósítása érdekében Európában és Közép-Ázsiában” – írta Godfrey Magwenzi, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodájának ideiglenes vezetője a kötet előszavában.
„Szervezetünk továbbra is elkötelezett a kormányzatok ez irányú támogatásában nemzeti és regionális szinten”
– tette hozzá.
Más részről a túlysúlyos és elhízott emberek száma aggodalomra ad okot. 2022-ben az 5 év alatti túlsúlyos gyerekek aránya Európa és Közép-Ázsia térségben elérte a 7,1%-ot, szemben a 5,6%-os globális átlaggal. És bár ez az adat a 2010-ben 9,7% volt és azóta is csökkenőben van, még így is kétszerese a gyerekkori elhízás visszaszorítását előirányozó 2030-as célnak. A túlsúlyos felnőttek aránya a régió minden országában emelkedik. Ezzel párhuzamosan előrelépés történt az országok többségében számos táplálkozási mutató tetkintetében, köztük a növekedés leállása, az elégtelen gyerekkori testsúly és az alacsony születési súly.
„Azok számára, akik a közepesen éhezők kategóriájába esnek, az élelem elérhetősége bizonytalan. Esetleg más, alapvető szükségleteiket kell feláldozni, hogy rendszeresen ételhez jussanak, ami még így is sajnos nem mindig tápláló”
– magyarázta Tamara Nanitashvili, a FAO szakértője és a kötet vezető szerzője. „A súlyosan éhezőknél akár napok is eltelhetnek anélkül, hogy élelemhez jussanak; más szavakkal, ők nagyon valószínű, hogy megtapasztalták az igazi éhezést.”
A legfrissebb becslések szerint Európában és Közép-Ázsiában több mint 25 millió ember (avagy a teljes lakosság 3,1%-a) nem engedhette meg magának az egészséges étrendet 2021-ben, egy évvel azelőtt még mintegy 2,7 millió fővel magasabb volt ez a szám.
A regionális élelmezési és táplálkozási jelentés idei kiadása felidézi a 2022-es jelentésben szereplő felhívást az agrár-élelmezési rendszerek átalakításáról és az élelmezési és mezőgazdasági szakpolitikák újragondolásáról, amely arra bíztat, hogy megfelelő válaszok szülessenek az élelmezéssel, táplálkozással, egészséggel, környezeti fenntarthatósággal és a termelők és a szektor más szereplőinek megélhetésével kapcsolatos kihívásokra.
Kapcsolódó cikkeink
FAO: Mérséklődött az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója januárban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb…
Tovább olvasom >A lencsetermesztés helyzete Magyarországon: kihívások és lehetőségek
Az elmúlt években a lencsetermesztés globális szinten jelentős visszaesést mutatott,…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >