Ezeket az országokat sújtja a legjobban az infláció
Lassan két éve napi szinten hallani a beszállítói láncok fennakadásairól, a folyamatos problémák a gazdasági növekedésre és az inflációra is hatással vannak. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) most egy friss cikkben mutatott rá arra, hol okozza a legnagyobb fennakadást a beszállítói láncok akadozása, érdekes módon nem kell messzire menni Magyarországról, hogy a legnagyobb vesztest megtaláljuk.
Az utóbbi két évben a koronavírus-járvány miatti lezárások következtében az emberek kevesebbet költöttek szolgáltatásokra és több terméket rendeltek otthonra – írja friss cikkében az IMF. A gazdaságok tavalyi újranyitása után hirtelen megugrott a kereslet a feldolgozóipari termékek iránt, azonban a fennmaradt korlátozások miatt több termék gyártása is nehézségekbe ütközött, így például műtrágyából vagy mikrochipekből globális hiány alakult ki.
A Nemzetközi Valutaalap becslései szerint az eurózóna feldolgozóipari termelése 2021 őszén 6%-kal lehetett volna magasabb a fennakadások nélkül. Ez pedig azt jelenti, hogy a valutaövezet GDP-je mintegy 2 százalékkal lehetett volna magasabb, vagyis
A FEJLETT EURÓPAI ORSZÁGOK A JÁRVÁNY ELŐTTI EGYÉVES NÖVEKEDÉSÜKNEK MEGFELELŐ NEMZETI ÖSSZTERMÉKET BUKHATTAK CSAK EMIATT.
Az IMF országonként is próbálta megbecsülni a beszállítói láncok növekedésvisszafogó hatását. Az adatok szerint Csehországban volt a legnagyobb ez a negatív hatás, mintegy 4 százalékkal fogta vissza a gazdaságot. A teljes eurózónában ez a hatás mintegy 2-2,5% volt.
A csehek után Németország szenvedte el a második legnagyobb veszteséget, míg Franciaországban már átlag alatti volt a beszállítói láncokból származó negatív hatás. Az alsó, sötétebb vonalon az látszik, mennyivel eshetett vissza tavaly szeptemberig a feldolgozóipari termelés az egyes országokban, ebben is kiemelkedtek a csehek és a németek 10% feletti zsugorodással.
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >