Ez lehet az oka az (átmenetileg?) alacsony hazai fogyasztásnak
A magyar háztartások életszínvonala és fogyasztása évek óta a legalacsonyabbak között van az Európai Unióban. Míg az 1990-es években a magyar fogyasztás jelentős növekedést mutatott, az elmúlt két évtizedben folyamatos csökkenést tapasztaltunk, melynek eredményeként Magyarország 2022-re az EU utolsó helyére került a fogyasztás terén. A jelenség hátterében az áll, hogy a magyar háztartások jövedelme és megtakarítási rátája is alacsony szinten maradt – fogalmaz Bokor László közgazdász a Portfolio cikkében.

Az unióban miénk a legalacsonyabb életszínvonal? Image by freepik
Bár a közgazdászok között vita van arról, hogy a megtakarítási ráta mennyire befolyásolja az életszínvonalat, egyértelmű, hogy az alacsony jövedelem mellett a magas megtakarítási ráta nem feltétlenül jelent jobb életszínvonalat. Magyarországon a háztartások sokszor kényszerből takarítanak meg, mert az infláció és a gazdasági bizonytalanság miatt félnek a jövőtől. Ez azt jelenti, hogy a magyar háztartások gyakran kevesebbet költenek, mint amennyit megengedhetnének maguknak.
A magyar háztartások fogyasztása és jövedelme között szoros összefüggés van. Az alacsony fogyasztás nemcsak a jövedelmi szintek, hanem a szociokulturális tényezők következménye is. Az Eurostat adatai szerint a magyar háztartások fogyasztása és megtakarítása között jelentős különbség van. Míg a megtakarítási ráta enyhén emelkedett, a fogyasztás jelentősen visszaesett az elmúlt években.
Az euróalapú összehasonlítások is hasonló képet mutatnak: a magyar háztartások életszínvonala az utóbbi években a legalacsonyabbak között van az EU-ban. Az euróövezethez viszonyítva a magyar háztartások megtakarításai és fogyasztása egyaránt alacsony szinten állnak.
A háztartások tényleges fogyasztása – amely magában foglalja az állam és a non-profit intézmények által nyújtott szolgáltatásokat is – szintén alacsony. Ez azt jelenti, hogy a magyar háztartások nemcsak a közvetlenül elérhető jövedelmükből fogyasztanak keveset, hanem a rendelkezésre álló szolgáltatásokból is.
A magyar háztartások fogyasztása és életszínvonala jelentős lemaradásban van az EU-s átlaghoz képest. A tendencia egyértelmű: az életszínvonal folyamatosan csökken, és sürgős lépések szükségesek ahhoz, hogy ezt a folyamatot megfordítsák.
Kapcsolódó cikkeink
Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >Linamar és Gallicoop vezeti továbbra is a Békés vármegyei TOP100 vállalati listát
Továbbra is a Linamar Hungary Zrt. és a Gallicoop Zrt.…
Tovább olvasom >