Ez lehet az oka az (átmenetileg?) alacsony hazai fogyasztásnak
A magyar háztartások életszínvonala és fogyasztása évek óta a legalacsonyabbak között van az Európai Unióban. Míg az 1990-es években a magyar fogyasztás jelentős növekedést mutatott, az elmúlt két évtizedben folyamatos csökkenést tapasztaltunk, melynek eredményeként Magyarország 2022-re az EU utolsó helyére került a fogyasztás terén. A jelenség hátterében az áll, hogy a magyar háztartások jövedelme és megtakarítási rátája is alacsony szinten maradt – fogalmaz Bokor László közgazdász a Portfolio cikkében.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2024/07/two-miniature-green-blue-shopping-cart-yellow-background-1024x704.jpg)
Az unióban miénk a legalacsonyabb életszínvonal? Image by freepik
Bár a közgazdászok között vita van arról, hogy a megtakarítási ráta mennyire befolyásolja az életszínvonalat, egyértelmű, hogy az alacsony jövedelem mellett a magas megtakarítási ráta nem feltétlenül jelent jobb életszínvonalat. Magyarországon a háztartások sokszor kényszerből takarítanak meg, mert az infláció és a gazdasági bizonytalanság miatt félnek a jövőtől. Ez azt jelenti, hogy a magyar háztartások gyakran kevesebbet költenek, mint amennyit megengedhetnének maguknak.
A magyar háztartások fogyasztása és jövedelme között szoros összefüggés van. Az alacsony fogyasztás nemcsak a jövedelmi szintek, hanem a szociokulturális tényezők következménye is. Az Eurostat adatai szerint a magyar háztartások fogyasztása és megtakarítása között jelentős különbség van. Míg a megtakarítási ráta enyhén emelkedett, a fogyasztás jelentősen visszaesett az elmúlt években.
Az euróalapú összehasonlítások is hasonló képet mutatnak: a magyar háztartások életszínvonala az utóbbi években a legalacsonyabbak között van az EU-ban. Az euróövezethez viszonyítva a magyar háztartások megtakarításai és fogyasztása egyaránt alacsony szinten állnak.
A háztartások tényleges fogyasztása – amely magában foglalja az állam és a non-profit intézmények által nyújtott szolgáltatásokat is – szintén alacsony. Ez azt jelenti, hogy a magyar háztartások nemcsak a közvetlenül elérhető jövedelmükből fogyasztanak keveset, hanem a rendelkezésre álló szolgáltatásokból is.
A magyar háztartások fogyasztása és életszínvonala jelentős lemaradásban van az EU-s átlaghoz képest. A tendencia egyértelmű: az életszínvonal folyamatosan csökken, és sürgős lépések szükségesek ahhoz, hogy ezt a folyamatot megfordítsák.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >