EY: Már csak pár napig kérelmezhetik a hazai cégek a termékeiket sújtó vámok felfüggesztését
Február végéig kell lépniük azoknak a vállalkozásoknak, amelyek jövő év elejétől vámtehertől mentesen vagy csökkentett vámteherrel szeretnének importálni az Európai Unióban nem elérhető, vagy csak korlátozott mennyiségben beszerezhető árucikkeket. A vámfelfüggesztések és vámkontingensek alkalmazásával ugyanis jelentős megtakarításokat és így versenyelőnyt érhetnek el a hazai társaságok – hívja fel a figyelmet Fülöp Attila az EY partnere.

A vámfelfüggesztés kizárólag olyan termékekre adható ki, amelyekhez hasonlót az EU-ban nem állítanak elő
A speciális vámkedvezmények célja, hogy megerősítsék az uniós gyártók versenyképességét és termelési kapacitását a harmadik országbeli szállítókkal szemben. A kedvezményezett cégek akár általános vámtétel megfizetése nélkül szerezhetnek be az EU-n kívülről nyersanyagokat, félkész termékeket, valamint alkatrészeket is.
A vámfelfüggesztés kizárólag olyan termékekre adható ki, amelyekhez hasonlót az EU-ban nem állítanak elő. Abban az esetben, ha egy adott áru ugyan megvásárolható a közös piacon, de nem fedezi az uniós felhasználók igényeit, akkor arra úgynevezett vámkontingens keretében egy meghatározott mennyiségig élhetnek a fenti lehetőséggel. A 2026. január elsejétől érvényes kedvezményekre vonatkozó kérelmeket legkésőbb 2025. február 28-áig kell benyújtani.
„A vámfelfüggesztés és vámkontingens révén jelentős költségcsökkentés is elérhető, emellett a likviditást is javíthatják, mivel a kedvezmények akár öt éven át érvényesek lehetnek. Az iparági szereplők közül különösen azok a gyártók és ipari vállalatok profitálhatnak, amelyek nagy volumenben dolgoznak import nyersanyagokkal. A sikeres kérelem előfeltétele a részletes és pontos termékleírás, piackutatási igazolások, valamint a hatóságokkal való megfelelő egyeztetés, amelyhez érdemes szakértői segítséget kérni”
— hangsúlyozta dr. Nagy Áron, az EY partnere.
Kapcsolódó cikkeink
Történelmi csúcson a magyar M&A-piac
Rekordértéket ért el tavaly a hazai tranzakciós piac – derül…
Tovább olvasom >EY: Kiveszőben a márkahűség – szinte csak az ár-értékarány számít
Világszerte aggódnak a vevők az egyre emelkedő megélhetési költségek miatt,…
Tovább olvasom >Már a magyar vállalatokat is mesterséges intelligenciával támadják
A vállalatokat célzó digitális támadások egyik legújabb eszközévé vált a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >