Exporttámogatás nélkül maradt a fagyasztott baromfi
A második félévtől az Európai Unió leállította a fagyasztott baromfihús támogatását. A támogatás mértéke 2012 októberében 100 kilónként 32,5-ről 21,7 euróra mérséklődött, majd 2013. januárban 10,85 euróra apadt. Az Európai Bizottság július 19-i döntését azzal igazolta, hogy az elmúlt egy évben az EU belső piacain közel négy százalékkal emelkedett az egész csirke értékesítési átlagára, a takarmányárak várhatóan csökkennek 2014-ben, és tartósan pozitív tendenciát mutat a baromfikészítmények kivitele a harmadik országokba.
Az Európai Bizottság július 19-ével megszüntette a fagyasztott baromfihús exporttámogatását. Az egymást követő Közös Agrárpolitikai (KAP) reformok egy piacorientált versenyszférát alakítottak ki, amely során a visszatérítési kiadások folyamatosan csökkentek.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet elemzése szerint az elmúlt tizenkét hónapban összesen 264,7 ezer tonna baromfihúst exportáltak visszatérítési támogatással, amelynek jelentős része a Közel-Keletre és a Független Államok Közösségébe került. A támogatás megvonása Franciaországot érintette a legdrasztikusabban, hiszen ide érkeztek az 55 millió eurós költségvetéssel rendelkező exporttámogatások 93,7 százaléka. A legutóbbi KAP reform során egyébként megállapodtak abban, hogy az export-visszatérítéseket meg kell őrizni, de csak piaci krízis esetén lehet használni.
Az uniós baromfimérleg elemzéséhez tudni kell azt is, hogy a húsimport 2,3 százalékkal 439,8 ezer tonnára emelkedett 2013. január-június között az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva. A magas árak és a korlátozott kínálat miatt a behozatal 61 százalékát adó Brazíliából tíz százalékkal kevesebb baromfihús érkezett az Unióba, ugyanakkor az import 31 százalékát kitevő Thaiföldről 55 százalékkal több baromfihúst importáltak a vizsgált időszakban. Az Unió tagországainak baromfihús behozatalában egyébként a félkész- és késztermékek, valamint a sózott és fagyasztott baromfihúsok domináltak.
Az EU baromfihúsexportja 0,9 százalékkal 704,3 ezer tonnára emelkedett 2013 első hat hónapjában az előző év hasonló időszakához képest. Szaúd-Arábiában (+10 százalék), Dél-afrikai Köztársaságban (+15 százalék) és a Benini Köztársaságban (+7 százalék) nőtt, míg Hongkongban 14 százalék csökkent a kereslet az uniós baromfikészítmények iránt.
A magyar baromfihús külkereskedelmének egyenlege pozitív volt 2013. január-június között, mind a volument, mind az értékét tekintve javult az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A KSH adatai szerint Magyarországon az összes baromfihúsimport 23 százalékkal 27 ezer tonnára emelkedett 2013 első félévében az előző év azonos időszakához képest. A friss egész csirke behozatala csökkent Hollandia irányából, ugyanakkor többet importáltunk Lengyelországból és Romániából. A kereskedelem jelentős részét kitevő fagyasztott csirkehús importja 52 százalékkal emelkedett 2013 első hat hónapjában az egy évvel korábbihoz képest. A legtöbb baromfihúst Ausztriából importáltuk a vizsgált időszakban, összesen 5,6 ezer tonnát, ami 23 százalékkal több a 2012 első hat hónapjában beszállított mennyiségnél. Növekedett még a behozatal Németországból (+84 százalék) és Portugáliából (+71 százalék), ugyanakkor az Egyesült Királyságból 28 százalékkal 3 ezer tonnára mérséklődött.
Az összes baromfihúsexport 13 százalékkal 95 ezer tonnára emelkedett 2013 első hat hónapjában az előző év hasonló időszakához képest. A friss egész csirke kivitele 57 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban. Ukrajnába 95 százalékkal kevesebb fagyasztott egész csirkét szállítottunk 2013 első hat hónapjában. Csehországba (-12 százalék) és Szlovákiába (-5 százalék) szintén csökkent az baromfihúsexport. Romániába 56 százalékkal, Ausztriába egy százalékkal, Németországba 34 százalékkal több baromfihúst szállítottunk a vizsgált időszakban. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >