Exportbajnok és innovatív cukorkák
A cukorpiac kanyarvételeire a sikeres cukorkagyártók exportbajnok, innovatív termékek fejlesztésével válaszolnak, hangzott el a Magyar Édességgyártók Szövetsége és az Európai Cukorfelhasználók Szövetsége októberi budapesti kerekasztal-beszélgetésén.
A cikk a Trade magazin 2025/11. lapszámában olvasható.
– Kapnak hideget és meleget is a hazai édességgyártók az árak, a fogyasztói kereslet és a szabályozási környezet változásai miatt – mondta nyitó előadásában Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke. – A piac mérete az idei év első 8 hónapjában például megközelítette a 450 milliárd forintot, azonban a gyártói bevételeket az erős infláció növelte, mivel a szállított mennyiség alapján a piac csökkent – miközben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben az értékesítés volumene ugyanebben az időszakban 2,7%-kal növekedett.
A kakaó ára, amely tavaly rekordmagasságokban járt, mostanra mérséklődött ugyan, de még mindig a duplája a két évvel ezelőtti önmagának. Ráadásul az édességgyártók az idei ünnepi idényre már legyártották termékeiket.
Az idén októbertől tovább emelt ERP-díjak megfizetése is plusz terhet ró a piaci szereplőkre. Az európai viszonylatban eddig is legdrágábbnak számító rendszerben nehezen értelmezhető a díjemelés, mutatott rá Sánta Sándor.
Az európai cukorpiacról Mayssa Vandevyvre, a CIUS főigazgatója beszélt. Többek között elmondta, hogy bár a cukor európai felvásárlói a helyi beszerzést részesítik előnyben, a CIUS nagyobb változatosságot sürget. A diverzifikáció ugyanis növelné az ellátás biztonságát, a piactorzulás kockázatát pedig csökkentené. A szervezet továbbá a kontraproduktív szabályok felülvizsgálatát javasolja a törvényalkotóknak.
A rendezvényen bemutatkozott a Haribo. A gumicukorkák vezető gyártója Nemesvámosról a világ minden tájára szállít termékeket, Kanadától Ausztráliáig. Idén az év végi ünnepi szezon újdonságai között jelennek meg például a savanykás ízű gumidenevérek, az édes-savanyú gumitökök és -kísértetek, míg a gumi rénszarvasok karácsonyra is friss ízélményeket ígérnek.
Innovatív termékekkel bővíti magyarországi kínálatát a sajtókerekasztalon szintén bemutatkozó Storck is. A karamellkrémes cukorkák legnagyobb szállítója karamellás pattogatott kukoricát és kekszfalatokat helyez a hazai boltok polcaira.
A mórahalmi NL Green újító erejét érzékelteti, hogy a meleg italokat keverés közben édesítő pálcikák mellett ügyfeleik kérésére már hideg italokban oldódó változatot is gyártanak gin-, illetve tequilaalapú koktélok készítéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
MEGJELENT A TRADE MAGAZIN LEGFRISSEBB SZÁMA!
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Ember tervez…
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Változó szokások
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Mutassa be innovációját a SIRHA Budapest 2026 kiállításon!
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Ritmusváltás előtt a magyar intermodális forgalom
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >A döntések 89%-a a nőké, mégis úgy érzik, figyelmen kívül hagyják őket
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >


