Csak 2 százalékunk vásárolna bizonytalan eredetű élelmiszert
Magyarországon évente 600-900 milliárd forintos kárt okoznak a különböző áruhamisítások – közölte Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke kedden egy budapesti háttérbeszélgetésen.
A szabadalmi hivatal elnöke beszélt arról is, hogy a hamisítás által okozott éves kár mértéke csak a jéghegy csúcsa. A feketegazdaság mértéke Magyarországon ugyanis a becslések szerint 10-15 százaléka a bruttó hazai terméknek (GDP), s így minimálisan is eléri a 2700 milliárd forintot. Ennek az összegnek mintegy harmadát teszik ki a hamisítások által okozott károk.
A felmérések szerint míg az uniós polgárok átlagosan 22 százaléka vásárolt már legalább egyszer jóhiszeműen olyan terméket, amelyről később kiderült, hogy hamisított, addig a magyar fogyasztók 35 százaléka. Egy idén márciusban készült felmérés szerint a magyarok 86 százalékban értettek egyet azzal, hogy a hamisítás üzlet- és munkahelyromboló gazdasági hatással jár.
A megkérdezett polgárok 73 százaléka volt tisztában azzal, hogy amennyiben tisztázatlan eredetű gyógyszert vásárol, úgy az egészségkárosító lehet. További 82 százalékuk vélekedett úgy, hogy a hamisított termékek rosszabb minőségűek, mint az eredetiek. A megkérdezett magyar fogyasztók közel negyede nem zárkózott el a hamis illatszerek vásárlásától, 22 százalékuk vett volna nem jogtiszta forrásból filmet, zenei tartalmat és szoftvert az internetről, de csak két százalékuk vásárolt volna bizonytalan eredetű élelmiszert, és egy százalékuk szerzett volna be bizonytalan forrásból gyógyszert.
Az unió vámhatárain 2009-ben több mint 43 ezer esetben léptek fel a vámhatóságok a hamisítók ellen, összesen 118 millió hamis terméket foglalva le. Magyarországon mintegy négyezerszer jártak el ilyen esetben a vámosok és 1,2 millió darab árucikket foglaltak le – írja a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >