Évente átlagosan 17 ezer kilométert tesznek meg a középkorú magyarok
Miközben a középkorú magyar autósok évek óta átlagosan ugyanannyit, 16-18 ezer kilométert vezetnek, a tankolás drágulása miatt emelkedtek az üzemanyag-kiadásaik – derül ki a K&H biztos jövő felmérésből. A havi átlagos üzemanyag-kiadás rekordszintre, 30 ezer forintra emelkedett, ám ez kedvező eredményt is hozott: 37-ről 54 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik nem egyedül ülnek autóba.
Ismét a fókuszba kerültek az üzemanyagárak, mivel január eleje óta fokozatosan emelkedett az átlagár a magyar kutakon. Ez további kiadásokat ró az autósokra, ahogy történt az a korábbi években is. A K&H múlt év utolsó negyedévében készült biztos jövő felmérés szerint a háztartásban saját autóval rendelkező 30-59 évesek évente átlagosan 17 ezer kilométert tesznek meg, ami nem jelentős változás a korábbi évekhez képest. Ugyanakkor a havi költségek nőttek az üzemanyagárak változásai miatt.
Mennyit hagynak a kutakon?
A kutatás legfrissebb eredményei szerint az átlagos üzemanyagköltés havi 30 ezer forintot tett ki 2024-ben, ami 2 ezer forintos emelkedésnek felel meg az egy évvel korábban adott becsléshez képest. Egyúttal a 2010-es évek közepén indult felmérés történetében ez a legmagasabb érték. Hosszabb távon egyértelműen növekvő tendencia látható az üzemanyagköltségek terén: 2017-ben még átlagosan havi 20 ezer forintot költöttek, mely a következő években 21-22 ezer forintra nőtt. Nagyobb változás a 2021-es mérésben történt: az azt megelőző év alatt már havi 25 ezer forintra ugrott a költség, majd 2022-re további 3 ezer forinttal nőtt, míg végül 2024-re az érték már 30 ezer forintra csúcsosodott. A kisebb településeken élők többet használják az autót, ami a költségekben is megmutatkozik: miközben a budapestiek havi 23 ezer forintért tankolnak átlagosan, a falvakban lakó középkorú autósok 33 ezer forintért teszik ugyanezt.
A saját autóval rendelkezők a havi átlagos üzemanyagköltés alapján három nagyobb csoportba sorolhatóak: 20 ezer forint alatt a harmaduk, 20-30 ezer forint között közel negyedük, míg az átlagos 30 ezer forint felett 35 százalékuk költ. Közel tizedük nem tudott nyilatkozni a költés nagyságáról.
A válaszadók 73 százaléka a friss eredmények szerint azt állította, hogy jobban odafigyel arra, hogy hol tankol, ami megegyezik az egy évvel korábbi eredménnyel. Leginkább a közepes jövedelműek figyelnek erre.
Egy év alatt ugyanakkor jelentősen megnőtt azok aránya, akik arról számoltak be, hogy a korábbihoz képest többen utaznak egy autóban: 37-ről 54 százalékra nőtt ez az arány. Ez a nagyon kedvező eredmény azt jelzi, hogy a válaszadók sokan tudatosabban autóznak.
Drágulásra számítanak
A középkorú autósok az üzemanyagok árának további emelkedésére számítanak a jövőben: egy év múlva átlagosan 688 forintos átlagárral számolnak, a medián pedig a 650-699 forint közötti intervallum lett.
Egy évvel korábban is szerepelt a felmérésben ez a kérdés: 2023 végén a válaszadók átlagosan 701 forintos árat vártak egy évvel későbbre, ám ezt a szintet a tényleges ár nem érte el: a múlt év decemberében a hivatalos KSH-adatok szerint a benzin átlagára jóval alacsonyabb, 619 forint, a gázolajé pedig 630 forint volt.
Kapcsolódó cikkeink
K&H: rekordszintre nőtt a fiatalok jövedelme
A fiatalok átlagos havi nettó jövedelme 234 ezer forintra nőtt…
Tovább olvasom >A GDP 2 százalékkal növekedhet 2025-ben
A jelenlegi kilátások szerint 2025-ben 2,3-2,4 százalék körüli GDP-bővüléssel lehet…
Tovább olvasom >K&H: pénzeső várható, de nem mindegy, hova futnak be az összegek
Az utóbbi öt év során közel 8 százalékkal, több mint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >NGM: várakozáson felül teljesített a magyar gazdaság
A várakozásokon felül teljesített a magyar gazdaság a tavalyi utolsó…
Tovább olvasom >Rekordidő alatt készült el a Rossmann új üllői logisztikai központja
Megkezdte új központjának rendszertechnológiai kiépítését a Rossmann drogérialánc, miután a…
Tovább olvasom >