Évek óta nem látott csúcsra ugrott a kávé ára
A kávé határidős jegyzése 2015 óta nem látott egynapos emelkedést produkált – írja az origo. Ez azonban nem akkora meglepetés, ha azt nézzük, hogy a nyersanyag idén már 38 százalékkal drágult.
A kávé határidős (2020. márciusi szállítás) jegyzése hétfőn 7 százalékkal emelkedett. Ilyen egynapos emelkedésre 2015 óta nem volt példa. Ezzel együtt a kávé árfolyama manapság 3 éves csúcs körül mozog, és idén eddig már 38 százalékot emelkedett – írja a CNBC.
Az idei év általánosan is látványos drágulást hozott a kávépiacon, ami elsősorban a kínálati hiánynak tudható be.
A legnagyobb globális termelőnek számító Brazíliában ugyanis idén kevesebb kávét termelnek. Ez egyébként nem meglepő a dél-amerikai országban, ahol kétéves termelési ciklusok vannak, vagyis jövőre akár rekord erős kitermelés is jöhet. Emellett a térség kávétermelői általában is nehéz helyzetben vannak, mivel Dél- és Latin-Amerikában idén a vártnál kisebb volt a csapadékmennyiség, ami lehúzta a termést.
Mindeközben a kereslet kitartóan magas. A fogyasztók pedig túlzott nyugalomba ringatták magukat, abban bízva, hogy a piaci árak hosszú ideig alacsonyan maradnak.
A kávéfogyasztás tehát igen erős, ami most már elkezdett idegességet okozni a piacokon – mondta Rodrigo Costa, a Comexim USA kereskedési igazgatója.
Emellett a legfrissebb adatokból az látszik, hogy a brazil kávétartalékok hétfőig 975 zsákra csökkentek, ami azt jelenti, hogy igencsak beszakadtak a világ legnagyobb termelőjének tartalékai.
Jeff Kilburg, a KKM Financial vezetője egészen odáig ment, hogy kijelentette,
most már pánik van a kávé határidős piacán.
A farmerek körében ugyanis egyre erősebb az azzal kapcsolatos aggodalom, hogy nem fogják tudni szállítani az árukat megfelelő mennyiségben. Ez pedig egyre inkább meglátszik a tőzsdei árazásokon is. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Robusztus változás a kávéknál
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >A kávét és édességeket terhelő adók eltörlését tervezi Dánia
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Eladhatja a Coca-Cola a Costa Coffee kávézóláncot
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Dr. Pogátsa Zoltán a magyar gazdaság állapotáról: Sem aranykor, sem apokalipszis
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Az euróövezeti GDP 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző negyedévhez képest
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >KSH: az előző év azonos időszakához mérten 1,0 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal bővült az ipari termelés
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >