Eurostat: valamelyest visszaesett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2025 elején
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák becsült száma az év első negyedévében 0,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos három hónapjában mérthez képest – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Az uniós statisztikai hivatal jelentése szerint a visszaesés elsősorban annak tulajdonítható, hogy az ünnepek, köztük a karneváli időszak és a húsvét, valamint az azokhoz igazított iskolai szünetek eltérően kapcsolódtak a hétvégékhez idén, mint az előző naptári évben.
Az uniós szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2025 első negyedévében 452,4 millió volt. Januárban 139 millió éjszakát regisztráltak az EU-ban, ami 3,5 százalékkal több a 2024. januári adatokhoz képest. Februárban 147,7 milliót (-0,8 százalék), márciusban pedig 167,7 milliót (-2,7 százalék) regisztráltak.
Az év első három hónapjában a vendégéjszakák mintegy 45,6 százalékát töltötték külföldi látogatók valamely uniós országban. Ebben az időszakban a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák aránya Máltán (91,2 százalék), Cipruson (85,7 százalék) és Luxemburgban (80,4 százalék) volt a legnagyobb. Ezzel szemben Lengyelországban (18,6 százalék), Romániában (20,1 százalék) és Németországban (20,2 százalék) a külföldi vendégek a vendégéjszakák mindössze ötödét tették ki.
Az első negyedévben azonban csak kismértékben nőtt a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma (+1,1 százalék 2024 első negyedévéhez képest), míg a belföldi utazók által eltöltött vendégéjszakák száma enyhén csökkent (-1,3 százalék).
A külföldi látogatók száma Lettországban (+18,5 százalék), Máltán (+17,2 százalék) és Finnországban (+10,6 százalék) nőtt a legnagyobb mértékben, míg számuk Írországban (-23,1 százalék), Horvátországban (-16,7 százalék) és Svédországban (-11,5 százalék) csökkent a leginkább.
Az uniós statisztikai hivatal jelentése szerint Magyarország turisztikai szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák száma 2025 első negyedévében 5 378 853 volt, meghaladta a tavaly ugyanebben az időszakban mért 5 287 286 éjszakát. Az idén januárban 1 667 596 (ebből 870 454 külföldi), februárban 1 725 627 (903 358 külföldi), márciusban pedig 1 985 6308 (1 052 606 külföldi) volt a vendégéjszakák száma.
Kapcsolódó cikkeink
Idén is megmérettethetik magukat a legkiválóbb vendégélményt nyújtó éttermek
Ebben az évben is keresik az ország kiemelkedő turisztikai és…
Tovább olvasom >Új reneszánszát éli a vízitúrázás Magyarországon
Hosszú időn át háttérbe szorult, ám a kormány támogatásával mára…
Tovább olvasom >Újra zenél az ország: elindult a Muzsikáló Magyarország 2025 program
Élő cigányzene szólal meg ismét országszerte – éttermek, kávézók, bisztrók…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent az FMCG-piac 2024. évi kereskedelmi toplistája
Maradt minden a régiben: Lidl, SPAR, Tesco a dobogósok sorrendje!…
Tovább olvasom >KSH: 2025 első negyedévében a gazdaság teljesítménye stagnált a 2024. első negyedévihez képest
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 első negyedévében a nyers…
Tovább olvasom >Vegyszerkoktél a tányéron: riasztó adatok az európai élelmiszerek szennyezettségéről
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) friss jelentése szerint az európai…
Tovább olvasom >