Eurostat: 6,3%-kal csökkentette az aszály az Európai Unióban a nyári gyümölcsök mennyiségét
Az Eurostat kimutatása szerint az aszályos 2022. évben összesen 8,6 millió tonnányi nyári gyümölcs, azaz dinnyefélék, szamóca, valamint őszibarack és nektarin termett, ami 6,3%-kal kevesebb a 2021-es 9,2 millió tonnás volumennél.
A cikk a Trade magazin 2023/8-9. lapszámában olvasható.
A legnagyobb csökkenés a görögdinnyénél volt megfigyelhető (–18,4%), de a többi dinnyeféle termelése is 9,5%-kal esett vissza. Az őszibarack és a nektarin mennyisége 5,6%-kal nőtt, míg a szamóca belpiaci volumene gyakorlatilag változatlan maradt.
Az Európai Unió legjelentősebb gyümölcstermesztő országa 2022-ben is Spanyolország volt: az uniós görögdinnyetermés csaknem fele (45,5%), a szamóca- (27,3%) és az őszibaracktermés (26,9%) több mint egynegyede származott az Ibériai félszigetről. A második helyen Olaszország áll: a dinnyefélék 36,1%-a, a görögdinnye 25,6%-a, illetve az őszibarack és nektarintermés 35,6%-a itt érik be.
Egyes gyümölcsök termesztésében más országok is kulcsszerepet játszanak. Az uniós szamócatermesztésben a második helyen áll Lengyelország (16,7%). Görögország az őszibarack és a nektarin (27,1%) termesztésében foglalja el a második helyet, míg a görögdinnyetermése uniós szinten a harmadik (12,4%) legjelentősebb. Franciaország a dinnyefélék tekintetében bronzérmes (18,8%), a szamóca esetében pedig Németországot (11,1%) illeti a harmadik hely. //
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme februárban
Az euróövezetben az elemzők által vártnál némileg kevésbé mérséklődött az…
Tovább olvasom >A magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak a növekedés jelei
A legfrissebb statisztikák alapján a magyar kiskereskedelmi szektorban már láthatóak…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >