Európai Számvevőszék: az uniónak növelnie kell a műanyag csomagolások újrafeldolgozásának arányát
Az Európai Uniónak növelnie kell a műanyag csomagolások újrafeldolgozásának arányát, ugyanis komoly a veszélye annak, hogy nem sikerül teljesítenie a 2025-re és 2030-ra kitűzött célértékeit – közölte az Európai Unió luxembourgi központú számvevőszéke kedden.
Az uniós számvevőszék szerint már a csomagolástervezés során nagyobb hangsúlyt kaphatna az újrafeldolgozhatóság, és erre az új uniós szabályok ösztönözhetnék a gyártókat. Olyan új szabályokra van szükség, amelyek kiterjesztik a gyártói felelősséget a tekintetben, hogy ne csak a csomagolás súlyának csökkentésére törekedjenek.
A jelentéstevők arra figyelmeztettek, hogy egy nemrég javasolt új számítási módszer megbízhatóbb képet ad majd arról, hogy a tagállamok milyen arányban hasznosítják újra a műanyag csomagolásokat. Emiatt azonban nagymértékben, a jelenlegi 42 százalékról alig 30 százalékra eshetnek vissza a bejelentett újrafeldolgozási adatok.
Azt is közölték, hogy a műanyag csomagolású hulladékok kezelésében és az újrafeldolgozási célértékek elérésében a tagállamok nagymértékben támaszkodnak az unión kívüli országokra. Az ilyen hulladék közel egyharmadát unión kívüli országokba szállítják. 2021 januárjától azonban javarészt tilos lesz a műanyaghulladékok kiszállítása. A számvevők szerint ez, valamint az unión belüli kezelési kapacitás hiánya együttesen szintén veszélyezteti az új célértékek elérését.
A vázolt problémák és hiányosságok ismeretében félő, hogy az uniós tagállamoknak nem sikerül teljesíteniük az új célértékeket. Komoly és összehangolt fellépésre van szükség ahhoz, hogy az unió 2030-ig közel kétszeresére növelhesse az újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladék mennyiségét – jelentette ki az Európai Számvevőszék.
Az unióban a csomagolások, köztük a joghurtos poharak és vizes palackok teszik ki a felhasznált műanyagok mintegy 40 százalékát és a keletkező műanyaghulladék több mint 60 százalékát. A műanyag csomagolás egyúttal a legalacsonyabb uniós újrafeldolgozási aránnyal, alig több mint 40 százalékkal rendelkező csomagolástípus.
Az Európai Bizottság 2018-ban elfogadott úgynevezett műanyag-stratégiája a jelenlegi 42-ről 2025-ig 50 százalékra, 2030-ig 55 százalékra kívánja növelni az újrafeldolgozási célértéket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog…
Tovább olvasom >Vidd magaddal bárhova: fenntartható csomagolás aktív fogyasztóknak
Az aktív fogyasztóknak szánt, ,,on-the-go” élelmiszerek kategóriája egyre nagyobb teret…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >