Esett a sertés ára Európában
A hazai átvételi árak követik az európai trendet, de magasabb szinten járnak, mint az uniós átlag vagy akár a német ár – írja az agrarszektor.hu. Nem csoda, ha az exportpiacokon nehezen boldogulunk, az importadatok viszont lehangolóan alakulnak.
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió 2 százalékkal kevesebb sertéshúst értékesített a nemzetközi piacon 2018 első negyedévében, mint egy évvel korábban. Az export 36 százaléka Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 11 százalékkal kevesebb, 358 ezer tonna uniós sertéshús került a vizsgált időszakban.
Magyarország sertéshúsból 1 százalékkal értékesített kevesebbet a nemzetközi piacokon, értékben pedig 7 százalékos csökkenést könyvelhetett el 2018. január–februárjában az előző évhez képest. A sertéshúsimport volumene viszont 28 százalékkal, értéke 21 százalékkal nőtt. A sertéshús 57 százaléka Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. Magyarország élő sertésből és sertéshúsból is nettó importőr volt a vizsgált periódusban.
Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak nem változtattak a sertések átvételi árán 2018 20. hetében, azok 20-28 százalékkal voltak alacsonyabbak az előző év azonos időszakához képest. A németországi szerződéses ár és a Tönnies felvásárlási ára egyaránt 1,37 euró/kilogramm hasított súly volt a megfigyelt héten.
Ehhez képest a magyar termelők mérsékeltebb visszaesést érzékelhettek az árakban. A magyar termelésű vágósertés hasított melegsúlyban 14,5 százalékot vesztíett értékéből 2018 áprilisában az egy évvel korábbi árszinthez képest. A 452 forint/kilogrammos ár azonban még így is felette van az importból érkező sertés belépési árának (409 Ft/kg). Élősúlyban mintegy 346 forint/kilogramm áron vásárolják fel a sertéseket az AKI adatai alapján. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Csökkenő jövedelmezőség, növekvő hatékonyság: kihívások és lehetőségek a sertéstartásban
A sertéstartók az idei évben csökkenő jövedelmezőségre számítanak, annak ellenére,…
Tovább olvasom >Durva számok érkeztek: kilőtt a magyar sertésexport
Jelentős mértékben, 58 százalékkal nőtt a magyar élősertés exportja az…
Tovább olvasom >Kevesebb sertés és szarvasmarha került a vágóhidakra
A hazai vágóhidakon több mint 376 ezer tonna baromfit, közel…
Tovább olvasom >További cikkeink
A globális minimumadó transzferárazási vonatkozásai
A tavalyi évtől Magyarország is alkalmazza a globális minimumadó szabályait,…
Tovább olvasom >Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >