Eurobarométer: a termelők többsége szerint megfelelő a jövedelmük stabilizálását elősegítő uniós pénzügyi támogatás szintje
Az Európai Bizottság megrendelésére készült, csütörtökön közzétett Eurobarométer-felmérés szerint az európaiak többsége támogatja az EU közös agrárpolitikáját (KAP), a mezőgazdasági termelők több mint fele (56 százalék) szerint pedig a jövedelmük stabilizálását elősegítő uniós pénzügyi támogatás szintje megfelelő.
A felmérés alapján a megkérdezettek 88 százaléka egyetért azzal, hogy az EU továbbra is támogatást nyújtson az agrártermelőknek az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági tevékenység folytatásához.
Az uniós tagállamok állampolgárai nagyra értékelik a mezőgazdasági termelőket, 92 százalékuk szerint „a mezőgazdaság és a vidéki területek fontosak az EU jövője szempontjából„. A megkérdezettek 62 százaléka szerint a mezőgazdasági szektor már eddig is jelentős mértékben hozzájárult az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
A felmérés szerint az európaiak „széles körben” sikeresnek tekintik az uniós kereskedelmi megállapodásokat, és nagy többségük véli úgy, hogy azok jelentős előnyökkel járnak az uniós mezőgazdaság és fogyasztók számára. A válaszadók 76 százaléka egyetért azzal, hogy ezek a megállapodások biztosítják a mezőgazdasági termékek piacának és kínálatának sokszínűségét az EU-ban.
A megkérdezettek 73 százaléka szerint a kereskedelmi megállapodások világszerte növelik az uniós mezőgazdasági termékek exportját, és előmozdítják az uniós munkaügyi és környezetvédelmi normákat.
A prioritásokat és az elvárásokat illetően a válaszadók többsége úgy vélte, hogy fontos a stabil élelmiszer-ellátás biztosítása az EU-ban (94 százalék), kulcsfontosságú az „ésszerű élelmiszerárak” biztosítása a fogyasztók számára (92 százalék), nélkülözhetetlen a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás biztosítása (91 százalék), valamint szükséges a mezőgazdasági termelők élelmiszerláncban betöltött szerepének megerősítése (90 százalék).
A megkérdezettek 70 százaléka szerint a közös uniós agárpolitika (KAP) hozzájárul a biztonságos, egészséges és fenntartható, jó minőségű élelmiszerek biztosításához. A válaszadók 72 százaléka véli úgy, hogy a KAP hozzájárul a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodáshoz is, a mezőgazdasági és élelmiszer-ágazatot támogató kutatási és digitális megoldások fejlesztéséhez (71 százalék), valamint a mezőgazdasági termelők élelmiszerláncban betöltött szerepének megerősítéséhez (70 százalék).
A KAP emellett a beruházások és a gazdasági növekedés fellendítése, valamint a munkahelyteremtés a mezőgazdaságban és az élelmiszer-ágazatban (70 százalék), az éghajlatváltozás elleni küzdelem elősegítése (70 százalék) és az észszerű élelmiszerárak biztosítása (69 százalék) területén is kulcsfontosságú hozzájárulást jelent. A válaszadók 66 százaléka véli úgy, hogy a KAP segíti a regionális egyenlőtlenségek csökkentését, és arra ösztönzi a fiatalokat, hogy csatlakozzanak a mezőgazdasági ágazathoz (63 százalék) – derült ki az uniós bizottság Eurobarométer-felméréséből.
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság ütemtervet készített a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására
Az Európai Bizottság ütemtervet tett közzé szerdán a mezőgazdaság és…
Tovább olvasom >Az EU határozottan fel fog lépni a szabad kereskedelmet akadályozó intézkedésekkel szemben
Az Európai Bizottság rossz irányba tett lépésnek tekinti Donald Trump…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság határozatban ismerte el a hazai gabona- és olajosnövény termesztés kedvező ÜHG kibocsátási értékeit
A hazai gabona- és olajosnövény piac működése szempontjából fontos hír,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tudatosabban vásárolunk? Töretlen a kereslet a hazai ízek iránt
Több száz magyar termelővel működik együtt a Kifli.hu, hogy minél…
Tovább olvasom >Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >