EUDR országértékelések – avagy melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok
Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes termékekről szóló rendelet) végrehajtását támogató országértékelésielőírásait, valamint az érintett országok listáját. A rendelet szerint az országokat az erdőirtás kockázatának mértéke alapján három kategóriába sorolják, így vannak alacsony, átlagos és magas kockázatú országok. Magyarország alacsony kockázati besorolást kapott.
A kockázati besorolás az EUDR hatálya alá tartozó hét áru – szarvasmarha, kakaó, kávé, pálmaolaj, gumi, szója és fa – előállításával kapcsolatos erdőirtás és más környezeti kockázatok figyelembevételével készült. A rendeletet és a kiválasztást megalapozó módszertani dokumentum elfogadását az Európai Unió mind a 27 tagállama egyhangúlag támogatta.
Az értékelési rendszer célja az arányos és egységes ellenőrzési kötelezettségek meghatározása a tagállami hatóságok számára: alacsony kockázat esetén a piaci szereplők vagy a termékek legalább 1%-át, átlagos kockázat esetén legalább 3%-át, míg magas kockázat esetén minimum 9%-át szükséges ellenőrizni.
Az első országértékelési lista alapján az Európai Unió valamennyi tagállama – köztük Magyarország is – alacsony kockázati besorolást kapott. Az EU-ba irányuló import közel 70%-a alacsony kockázatú országokból származik, köztük olyan meghatározó kereskedelmi partnerek is találhatóak, mint például az Egyesült Államok és Kína. Ez a tény jelentős előrelépést jelent az EUDR gyakorlati végrehajthatóságának szempontjából.
A magas kockázati kategóriába olyan államok kerültek, amelyek esetében az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy az Európai Unió Tanácsa szankciókat vezetett be az érintett áruk vagy az azokból származó termékek importjára, illetve exportjára. Ide tartozik az Orosz Föderáció, Belarusz, Mianmar és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság.
Az EUDR előírásainak alkalmazása 2025. december 30-án kezdődik a nagy- és középvállalatok számára, míg a mikro- és kisvállalkozások esetében 2026. június 30-tól válik kötelezővé.
A Nébih a hazai végrehajtásért felelős hatóságként továbbra is folyamatosan frissíti az EUDR tematikus aloldalt, ahol az új uniós útmutatók mellett további segédanyagok, összefoglalók és tájékoztatók is elérhetőek. A hivatal célja, hogy minden érintett szereplő a lehető leggyorsabban és legpontosabban fel tudjon készülni az EUDR követelményeinek teljesítésére. Kiemelt fontosságú ebben a gazdasági szereplők által a saját tevékenységükre vonatkozóan kialakítandó kellő gondossági rendszer. Az érintettek az adatgyűjtési, kockázatelemzési és kockázatcsökkentési rendszer megfelelő alkalmazásával igazolhatják majd, hogy a termékek erdőirtásmentesek, így jogszerűen importálhatók az Európai Unióba, illetve exportálhatók onnan.
Az új rendelet, az országok listája, valamint a kockázati besorolás kidolgozásának módszertani alapjait részletesen bemutató bizottsági munkadokumentum az alábbiakban elérhető.
Kapcsolódó cikkeink
Az EU alapvető árucikkek, valamint egészségügyi eszközök felhalmozására tett javaslatot válságok esetére
Az Európai Bizottság javaslatokat mutatott be alapvető szükségleteket kielégítő áruk,…
Tovább olvasom >Élénkült az EU baromfihúsimportja 2025 első negyedévében
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja csaknem…
Tovább olvasom >Kína dömpingellenes intézkedéseket vezet be az unióból importált borpárlatokra
A kínai kereskedelmi minisztérium pénteken dömpingellenes intézkedéseket jelentett be az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >