EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte ki az Egyesült Államok új vámintézkedései miatt, amelyek jelentős terhet rónak az európai acél- és alumíniumkivitelre. A keddi közleményében hangsúlyozta, hogy a vámok valójában adók, amelyek „rosszak a cégeknek, és még rosszabbak a fogyasztóknak” – írja a Telex.
Trump vámintézkedései

Az EU reagált Trump vámjaira
Donald Trump elnök 25 százalékos vámot jelentett be minden, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumtermékre, és jelezte, hogy további iparágakat is érinthetnek a szigorítások. Egy hétfői interjúban az importált autókra 50-100 százalékos vámokat is kilátásba helyezett, ami újabb csapást mérhet az európai gazdaságra.
Az EU válaszlépéseket tervez
Von der Leyen jelezte, hogy az EU „indokolatlan vámokkal” szemben nem marad tétlen. Határozott és arányos ellenintézkedéseket ígért, kiemelve, hogy az unió minden eszközzel meg fogja védeni gazdasági érdekeit, dolgozóit, cégeit és fogyasztóit.
Bár a Bizottság elnöke nem részletezte, milyen válaszlépésekre készül az EU, hasonló helyzet már előfordult a múltban. 2018-ban Trump első elnöksége alatt már bevezettek acél- és alumíniumvámokat, amelyre az EU ellenvámokkal reagált. Ezeket azonban 2022-ben felfüggesztették, miután a Biden-adminisztrációval sikerült megegyezni. Az uniós vámok felfüggesztését idén március végéig hosszabbították meg, de az új vámok bejelentésével ezek ismét napirendre kerülhetnek.
Minden EU-tagállamot érint
Az Európai Unió vámunióként működik, így a Trump által bejelentett vámok minden EU-tagállamra, köztük Magyarországra is érvényesek. Hasonlóképpen, az EU esetleges válaszlépései is egységesen érintik az egész uniót.
Kereskedelmi egyeztetések Párizsban
A várakozások szerint Von der Leyen kedden találkozik J. D. Vance amerikai alelnökkel a párizsi MI-csúcson. Ez a találkozó kulcsfontosságú lehet az új vámintézkedésekkel kapcsolatos diplomáciai párbeszéd szempontjából.
Az EU és az USA közötti kereskedelmi feszültségek új szakaszba léphetnek, és a következő hetek döntőek lehetnek a gazdasági kapcsolatok alakulása szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >Vámháború árnyékában – Felforgatja-e a világgazdaságot az amerikai protekcionizmus?
Új szakaszába lépett az Egyesült Államok és Kína között évek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Ismét csökken a tojás ára a Lidl-ben
Idén másodszor csökkenti az egyik legfontosabb alapélelmiszer árát a Lidl,…
Tovább olvasom >Pisztáciaboom a világban – sok helyen kedvenc snack lesz
A pisztácia iránti kereslet világszerte folyamatosan nő, és a globális…
Tovább olvasom >