EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte ki az Egyesült Államok új vámintézkedései miatt, amelyek jelentős terhet rónak az európai acél- és alumíniumkivitelre. A keddi közleményében hangsúlyozta, hogy a vámok valójában adók, amelyek „rosszak a cégeknek, és még rosszabbak a fogyasztóknak” – írja a Telex.
Trump vámintézkedései

Az EU reagált Trump vámjaira
Donald Trump elnök 25 százalékos vámot jelentett be minden, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumtermékre, és jelezte, hogy további iparágakat is érinthetnek a szigorítások. Egy hétfői interjúban az importált autókra 50-100 százalékos vámokat is kilátásba helyezett, ami újabb csapást mérhet az európai gazdaságra.
Az EU válaszlépéseket tervez
Von der Leyen jelezte, hogy az EU „indokolatlan vámokkal” szemben nem marad tétlen. Határozott és arányos ellenintézkedéseket ígért, kiemelve, hogy az unió minden eszközzel meg fogja védeni gazdasági érdekeit, dolgozóit, cégeit és fogyasztóit.
Bár a Bizottság elnöke nem részletezte, milyen válaszlépésekre készül az EU, hasonló helyzet már előfordult a múltban. 2018-ban Trump első elnöksége alatt már bevezettek acél- és alumíniumvámokat, amelyre az EU ellenvámokkal reagált. Ezeket azonban 2022-ben felfüggesztették, miután a Biden-adminisztrációval sikerült megegyezni. Az uniós vámok felfüggesztését idén március végéig hosszabbították meg, de az új vámok bejelentésével ezek ismét napirendre kerülhetnek.
Minden EU-tagállamot érint
Az Európai Unió vámunióként működik, így a Trump által bejelentett vámok minden EU-tagállamra, köztük Magyarországra is érvényesek. Hasonlóképpen, az EU esetleges válaszlépései is egységesen érintik az egész uniót.
Kereskedelmi egyeztetések Párizsban
A várakozások szerint Von der Leyen kedden találkozik J. D. Vance amerikai alelnökkel a párizsi MI-csúcson. Ez a találkozó kulcsfontosságú lehet az új vámintézkedésekkel kapcsolatos diplomáciai párbeszéd szempontjából.
Az EU és az USA közötti kereskedelmi feszültségek új szakaszba léphetnek, és a következő hetek döntőek lehetnek a gazdasági kapcsolatok alakulása szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Trump bejelentette: nádcukorra válthat Amerikában a Coca-Cola – pánik a kukoricaiparban
Donald Trump amerikai elnök közösségi oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is
Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére…
Tovább olvasom >Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Marriott Residences márkanév alatt születik újjá a Körszálló
Új életre kel a budai látkép ikonikus eleme, a Körszálló.…
Tovább olvasom >