EU: a digitalizáció hiánya hátráltatja a preciziós gazdálkodást
2020-ig az egész Európai Uniót nagysebességű szélessávú internethálózattal fedné le az Európai Bizottság – írja az agrarszektor.hu. A mezőgazdasági megvalósítás legnagyobb akadálya, hogy az idősebb gazdák nem értenek a digitalizációhoz, és a vidéki területek lefedettsége egyelőre nagyon hiányos. A digitális készségek hiánya leginkább a precíziós gazdálkodás elterjedését hátráltatja.
A szélessávú lefedettség az EU városi területein 87 százalék körüli, de a vidéki területek messze elmaradnak ettől, bár fokozatos felzárkózés észlelhető. A vidéki területek lefedettsége 2016-ban 40 százalék alatti volt, 2017-ben pedig már elérte a 46 százalékot. Az Európai Bizottság ugyanakkor azt szeretné elérni, hogy 2020-ig az egész Európai Unió nagysebességű szélessávú internethálózattal legyen lefedve.
Az agrárágazatban nagyon kevesen értenek a digitális technológiák felhasználásához, ennek fejlesztésében pedig a politikai döntéshozóknak és az EU-nak kell fontos szerepet vállalnia – hangzott el egy brüsszeli konferencián. Ma digitális szakadék tátong a városi és a vidéki területek között, és szakértők szerint a digitális gazdálkodás addog nem terjedhet el, amíg a vidéki szélessávú internet-infrastruktúrában nem történnek meg a szükséges beruházások. A bizottság a 2018-2020-as munkaprogram részeként 10 millió eurós csomagot akar javasolni, amellyel 6000 mezőgazdasági munkavállaló számára biztosítana digitális képzést szerte az unióban.
Az Európai Unióban a precíziós gazdálkodás előrehaladását hátráltató legfontosabb tényezők egyike a digitális know-how hiánya az idősödő agrárágazatban, ami a digitális készséges hiányából fakad – emelte ki Richard Markwell, a mezőgazdasági gépipar európai szakszervezetének (CEMA) elnöke. Az EU-s gazdálkodók ugyanis több mint egyharmada 65 évesnél idősebb, és kevesebb mint 5 százalék a 35 év alatti.
A finanszírozás jelenti a legnagyobb akadályt a hálózati szolgáltatók számára. A szolgáltatóknak ugyanis növelniük kell a kapcsolati beruházásokat, amelyekkel támogathatják a precíziós gazdálkodást. Érdemes lenne a vidéki 5G-os lefedettséget is bevonni a digitalizáció kérdésébe, amellyel nagy mennyiségű adatot nagyon nagy sebességgel lehet továbbítani.
Azzal, hogy a gazdálkodók hozzájuthatnak az élvonalbeli digitális technológiákhoz, számtalan előnyük származhat. Az Európai Bizottság legfőbb törekvései közé tartozik a gazdaságok versenyképességének növelése, a környezeti hatások és az élelmiszerárak csökkentése, valamint a fogyasztók megfelelőbb tájékoztatása az általuk fogyasztott élelmiszerekről. Ahhoz, hogy a digitális gazdálkodás előnyeit ki tudják használni, az Európai Uniónak szakértők szerint támogató, koherens és előremutató politikát kell kidolgoznia.
A digitális technikával kísérletező gazdálkodók termelékenysége 20 százalékkal növekedett, ezért támogatni kell, hogy az EU ösztönözze az ilyen jellegű innovációkat. Ez a környezetvédelem szempontjából is óriási előrelépés lenne – állítják szakértők.
A mezőgazdasági jövedelmekkel az a probléma, hogy rendszerint alacsonyak a piaci árak, az inputköltségek azonban magasak. Emiatt a gazdálkodók nem rendelkeznek elegendő tőkével, amelyet befektethetnének a technológia fejlesztésébe. A bizottság igyekszik regionális alapokat mozgósítani annak érdekében, hogy bárki, aki szeretne befektetni az innovációban, képes legyen rá.
A mezőgazdasági termelőknek teljes mértékben ki kell használniuk a mezőgazdasági szektor korszerűsítéséhez rendelkezésre álló finanszírozási eszközöket, és növelniük kell az innovációks beruházásokat – jelentette ki Khalil Rouhana, az Európai Bizottság főigazgató-helyettese. Az ilyen jellegű beruházások ugyanis 2008 óta folyamatosan csökkenek. 2020-tól azonban a mezőgazdasági technológiai szektorban működő kis- és középvállalkozások 300 millió euró uniós pénzhez juthatnak, amelyet projektek bővítésére használhatnak majd fel. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Hatalmas vállalkozói érdeklődés mellett mutatkoztak be az új versenyképességet növelő uniós pályázatok a budapesti kamara tájékoztató fórumán
Több mint egy évtizedes kihagyás után budapesti cégek számára is…
Tovább olvasom >Magosz-főtitkár: a területalapú támogatások kivezetésével a hazai családi gazdaságokat kellene felszámolni
Ha a brüsszeli döntéshozók a jövőben kivezetnék a területalapú mezőgazdasági…
Tovább olvasom >2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >