Érzelmi evés

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 02. 10. 10:51

A legtöbb fogyókúrás módszer csak az egészséges étrendre és a testmozgásra összpontosít, egy kulcsfontosságú tényezőt azonban figyelmen kívül hagy: hogyan változtasson étkezési szokásain az, akinek a súlyproblémája hátterében lelki, érzelmi probléma áll? – tette fel a kérdést a vital.hu.
Mindannyiunkkal előfordul, hogy egy nehéz nap után csokoládéval vagy jégkrémmel vigasztalódunk. A fogyókúrázóknál viszont ez jelentősen visszavetheti a diéta hosszú távú sikerét.

mid section view of a man sitting on a bench in a park

A legtöbb fogyókúrás módszer csak az egészséges étrendre és a testmozgásra összpontosít, egy kulcsfontosságú tényezőt azonban figyelmen kívül hagy: hogyan változtasson étkezési szokásain az, akinek a súlyproblémája hátterében lelki, érzelmi probléma áll? A Temple Egyetem „Center for Obesity Research” (CORE) kutatói az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet támogatásával kísérletet tettek egy új terápiás módszer kidolgozására. „Arra a problémára keresünk megoldást, hogy a legtöbb fogyókúrával miért nem érhető el tartós eredmény? Az érzelmi evés lehet ennek oka, ugyanis a fogyókúrás módszerek többsége nem veszi figyelembe az érzelmi, lelki tényezőket.” – mondja Edie Goldbacher, a CORE munkatársa.
Egy csoporton már tesztelték az új kezelési módot. Sok résztvevő ért el sikert rövid távon, s elsajátították azokat a módszereket, amik segíthetnek abban, hogy fogyókúrájuk hosszú távon is eredményes legyen. Janet Williams, a csoport egyik résztvevője 9 kg-ot fogyott 22 hét alatt, és a tanult technikák segítségével sikerült is megőriznie ezt a súlyt. „A terápia során megtanultam, hogyan tudom kontrollálni, mikor miből és mennyit eszem, hogyan tudom kézben tartani azokat az gondolatokat, érzelmeket, amik evésre ösztönöznek, s hogy ne meneküljek evésbe, ha szomorú vagyok, frusztrált, vagy egyszerűen unatkozom. Még mindig hasznosítom a program során tanultakat. Megtanultam kimondani, ’nem hagyom, hogy az érzelmeim irányítsák az étkezési szokásaimat” – számolt be tapasztalatairól. Williams szerint a program megtanítja a résztvevőket a kellemetlen érzések kezelésére, a feszültségek levezetésére. Megtanulják kontrollálni a negatív érzéseiket, ahelyett tehát, hogy chipshez vagy süteményhez menekülnének, egy mentális „futószalagra” teszik a problémájukat, és nézik, ahogy eltávolodik.

Kapcsolódó cikkeink