Erste Csoport előrejelzés: a kelet-közép-európai gazdaságok eddig válságállónak bizonyultak
Az ukrajnai háború előtt a kelet-közép-európai gazdaságok dinamikusan lábaltak ki a járvány okozta visszaeséséből. A háború azonban – amellett, hogy humanitárius katasztrófát idézett elő – két éven belül a második gazdaság-romboló válságesemény.
Biztos, hogy az elmúlt években Oroszország a kelet-közép-európai gazdaságok exportpiacaként betöltött gazdasági szerepe folyamatosan csökkent; Oroszország a régió legtöbb országában már nem szerepel a tíz legjelentősebb kereskedelmi partner között. Ugyanakkor a legtöbb ország – elsősorban Ausztria, Csehország és Szlovákia – továbbra is függ az orosz energiahordozók, elsősorban is a földgáz importjától.
Az inflációs ráták emelkednek, főként az emelkedő energia- és élelmiszerárak miatt. Míg az Erste Csoport Ausztriában 5,5 százalékos inflációt vár 2022-re, a fogyasztói árindex számos kelet-közép-európai országban valószínűleg magasabb egyszámjegyű vagy akár kétszámjegyű lesz, egészen a Csehországban várt 11,7 százalékig. Ez hatással lesz a vásárlóerőre és a gazdasági növekedésre is. Összességében az Erste Csoport átlagosan 3 százalék körüli GDP-növekedést vár a piacain 2022-ben – és ezzel elmarad az euróövezetre vonatkozó jelenlegi várakozásoktól. Ezenkívül a háború kereskedelemre gyakorolt hatása tovább fokozza az ellátási láncokban már amúgy is jelentkező problémákat. Az Oroszország ellen életbe léptetett szankciók az európai gazdaságok teljesítményére is rányomják bélyegüket.
Minden kihívás ellenére úgy véljük, hogy a továbbra is magas rendelésállományoknak köszönhetően a 2022. évet továbbra is növekedés jellemzi majd, bár gyengébb ütemben.
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >