Erősödő forint mellett növekedett az élelmiszerexport
A Központi Statisztikai Hivatal előzetes becslései szerint a többlet februárban 374 millió euró (103 milliárd forint) volt. Az egyenleg 78 millió euróval (14 milliárd forinttal) javult az előző év februárjához képest. Az év első két hónapjában összességében a külkereskedelmi mérleg aktívuma 664 millió euró (179 milliárd forint) volt. Az egyenleg 568 millió euróval (138 milliárd forinttal) javult, a 2009. január–februári 96 millió eurós (40 milliárd forintos) aktívumhoz viszonyítva.
2010. januárban a külkereskedelmi termékforgalom volumene – a 2009 utolsó két hónapjában regisztrált javulást követően – tovább nőtt, exportban 17, importban 8,5 százalékkal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év első hónapjában 76 milliárd forint (290 millió euró) volt, ami 124 milliárd forint (490 millió euró) javulást jelent a 2009. januári 48 milliárd forint (200 millió euró) mérleghiányhoz képest.
2010. januárban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 5,1, importban 7,3 százalékkal csökkent, a cserearány 2,4 százalékkal javult. A forint a főbb devizákhoz képest 5 százalékkal erősödött.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2010. januárban 2,3 százalékkal, az importé egytizeddel esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. A kivitelben a forgalom közel háromtizedét kitevő gabona és gabonakészítményeknél kétszámjegyű volumen- és árcsökkenést, ezzel szemben a hús és húskészítmények, illetve a tejtermék és tojás exportjában növekedést regisztráltunk. A behozatalban két árucsoport kivételével (élő állat, állati takarmány) kisebb-nagyobb csökkenéseket mértünk.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2010. januárban 13, illetve 8,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét nézve 41 milliárd forinttal, ezen belül a régi tagállamok esetében 26, az új tagállamok vonatkozásában 16 milliárd forinttal nőtt 2009 januárjához képest.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene – elsősorban az ázsiai kivitel megkétszereződése következtében – közel 40 százalékkal bővült, az importé 7,6 százalékkal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 134 milliárd forint volt, 83 milliárd forinttal kevesebb, mint az elmúlt évben. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum kismértékben csökkent, míg az EU-n kívüli európai országokkal 10 milliárd forintos – ebben a relációban nem jellemző – aktívummal zártunk.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >