Erősödhet a biogazdálkodás Magyarországon
A klímaváltozás, az iparszerű mezőgazdaság káros hatásai és az egészségügyi kockázatok növekedése egyre inkább előtérbe helyezik a fenntarthatóság és a környezettudatosság fontosságát a mezőgazdaságban. Világszerte növekvő figyelem irányul az ökológiai gazdálkodásra, amely természetközeli módszerekkel igyekszik fenntartható élelmiszer-termelést biztosítani.
Magyarországon is egyre nagyobb teret nyer a biogazdálkodás: az elmúlt 18 évben két és félszeresére nőtt az ilyen típusú mezőgazdasági területek nagysága. Az ökológiai gazdálkodás, amely a kémiai növényvédő szerek, műtrágyák és hozamfokozók használatának korlátozásával működik, magas állatjóléti szabványokat alkalmaz, és elősegíti a környezet megóvását.
Az ökológiai gazdálkodásra való átállás azonban nem egyszerű folyamat. Az átállási időszak alatt – amely kultúrától függően akár három évig is eltarthat – a gazdálkodók már szembesülnek az ökotechnológiák miatti többletköltségekkel, ugyanakkor az ilyen módon előállított termékek még nem értékesíthetők biotermékként.
A világ ökológiai mezőgazdasági területeinek jelentős része Ausztráliában és Óceániában található, míg Európa is jelentős részesedéssel bír. Magyarország egyre több termelője látja meg a biogazdálkodásban rejlő lehetőségeket, és az ökológiai termelés iránti globális kereslet is folyamatosan növekszik, 2022-ben a bioélelmiszerek és -italok piaca elérte a 135 milliárd eurót.
Hazánkban a biogazdálkodás növekedése mellett továbbra is nagy a kihívás: a gazdáknak alkalmazkodniuk kell az új módszerekhez, és fel kell készülniük a kezdeti többletköltségekre. Ugyanakkor a fenntarthatóság és a környezettudatos gazdálkodás iránti elkötelezettség hosszú távon versenyképességi előnyöket biztosíthat, valamint hozzájárulhat a globális biopiacokban rejlő lehetőségek kiaknázásához.
Kapcsolódó cikkeink
Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás
Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a…
Tovább olvasom >Az innovációnak és a tudásátadásnak a fenntarthatóság növelésében is komoly szerepe van
Szükséges az agráriumban a modern technológiák és a fenntartható gyakorlatok…
Tovább olvasom >Alkalmazkodás, fejlesztés és innováció nélkül nem lehet sikeres az élelmiszertermelés
A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >