Erősödhet a biogazdálkodás Magyarországon
A klímaváltozás, az iparszerű mezőgazdaság káros hatásai és az egészségügyi kockázatok növekedése egyre inkább előtérbe helyezik a fenntarthatóság és a környezettudatosság fontosságát a mezőgazdaságban. Világszerte növekvő figyelem irányul az ökológiai gazdálkodásra, amely természetközeli módszerekkel igyekszik fenntartható élelmiszer-termelést biztosítani.
Magyarországon is egyre nagyobb teret nyer a biogazdálkodás: az elmúlt 18 évben két és félszeresére nőtt az ilyen típusú mezőgazdasági területek nagysága. Az ökológiai gazdálkodás, amely a kémiai növényvédő szerek, műtrágyák és hozamfokozók használatának korlátozásával működik, magas állatjóléti szabványokat alkalmaz, és elősegíti a környezet megóvását.
Az ökológiai gazdálkodásra való átállás azonban nem egyszerű folyamat. Az átállási időszak alatt – amely kultúrától függően akár három évig is eltarthat – a gazdálkodók már szembesülnek az ökotechnológiák miatti többletköltségekkel, ugyanakkor az ilyen módon előállított termékek még nem értékesíthetők biotermékként.
A világ ökológiai mezőgazdasági területeinek jelentős része Ausztráliában és Óceániában található, míg Európa is jelentős részesedéssel bír. Magyarország egyre több termelője látja meg a biogazdálkodásban rejlő lehetőségeket, és az ökológiai termelés iránti globális kereslet is folyamatosan növekszik, 2022-ben a bioélelmiszerek és -italok piaca elérte a 135 milliárd eurót.
Hazánkban a biogazdálkodás növekedése mellett továbbra is nagy a kihívás: a gazdáknak alkalmazkodniuk kell az új módszerekhez, és fel kell készülniük a kezdeti többletköltségekre. Ugyanakkor a fenntarthatóság és a környezettudatos gazdálkodás iránti elkötelezettség hosszú távon versenyképességi előnyöket biztosíthat, valamint hozzájárulhat a globális biopiacokban rejlő lehetőségek kiaknázásához.
Kapcsolódó cikkeink
Véget ért a Biokultúra napja – Minden eddiginél nagyobb támogatásokról beszélt az államtitkár
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai…
Tovább olvasom >Az ökológiai gazdálkodás az agrár-fenntarthatóság kulcsa és vezető modellje
Budapesten találkoztak az ökológiai gazdálkodás nemzetközi és hazai szakemberei a…
Tovább olvasom >Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >