Erősen szóródnak az árak az Európai Unióban
Közel háromszoros volt tavaly a különbség a legolcsóbb és a legdrágább ország árszínvonala között az Európai Unióban.
Az Eurostat, az unió statisztikai hivatala pénteken közzétett felmérése szerint tavaly a legdrágább ország Dánia volt, ahol az árak 38 százalékkal haladták meg az átlagos uniós árszintet, a legolcsóbb pedig Bulgária, ahol az árszínvonal az uniós átlag 38 százalékán állt.
Az unióban az uniós átlag 70 százalékával Magyarországon voltak a legolcsóbbak a ruházati cikkek, Lengyelországban kerültek a legkevesebbe az élelmiszerek és a szórakoztató elektronikai cikkek, Csehországban kellett a legkevesebbet fizetni a személyszállító járművekért, az alkohol, a dohányáru, az éttermek és a szállodai szobák ára pedig Bulgáriában volt a legalacsonyabb.
Az egyes árucsoportokat tekintve az élelmiszer és az alkoholmentes ital kategóriában rendre Dánia, Ausztria és Finnország volt a legdrágább, Lengyelország, Románia és Bulgária a legolcsóbb.
A ruházati cikkek ára Svédországban, Dániában és Finnországban volt a legmagasabb, Magyarországon, Bulgáriában és Lengyelországban pedig a legalacsonyabb.
A dohány és az alkohol Írországban, Nagy-Britanniában és Finnországban került a legtöbbe, Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Csehországban a legkevesebbe.
A szállodai és éttermi árak Dániában, Svédországban és Finnországban voltak a legmagasabbak, Bulgáriában, Magyarországon és Romániában a legalacsonyabbak.
A tanulmány az Eurostat és az OECD közös vásárlóerő paritási programja (Eurostat-OECD Purchasing Power Parity Program) részeként, 2400 árucikkre és szolgáltatásra kiterjedően készült. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott az alapvető élelmiszerek –…
Tovább olvasom >A spanyol fogyasztók szerint javult a saját márkák minősége
Egy friss tanulmány szerint tízből nyolc spanyol fogyasztó úgy látja,…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Európai Bizottság az uniós borágazat versenyképességének erősítésére tett javaslatot
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló…
Tovább olvasom >NGM: kormány megőrzi a nyugdíjak vásárlóerejét, novemberben átlagosan 39 600 forint kiegészítő emelést kapnak a nyugdíjasok
A kormány elkötelezett amellett, hogy a nyugdíjasok számára stabil és…
Tovább olvasom >A foglalkoztatottsági adatok alapján Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 februárjában közel 4,7…
Tovább olvasom >