Erős állatternyésztés nélkül nincs erős mezőgazdaság
Erős állattenyésztés nélkül nincs erős mezőgazdaság, ennek szellemében a jövő évi költségvetésből 2,6 milliárd többlettámogatás jut majd a sertéságazat erősítésére – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár csütörtökön egy herceghalmi szakmai tanácskozáson.
Az államtitkár kifejtette, hogy míg a szarvasmarha-állomány némileg nőtt tavaly, addig a néhány éve még 6 milliót meghaladó sertéslétszám csökkenése nem állt meg, az állatok száma a 3 milliót is alig éri el. Hozzátette, hogy míg az uniós országok átlagában az agrárágazaton belül 40 százalék körüli az állattenyésztés aránya, addig nálunk csupán 32 százalék.
Czerván György jelezte, hogy hamarosan 40 milliárd forint értékben pályázatot írnak ki az állattartó telepek korszerűsítésére, és támogatásra számíthatnak a génmegőrzés érdekében őshonos állatok tartására berendezkedő gazdálkodók is. Jelenleg 35 védett állatfajta, szarvasmarha, sertés, juh tartozik ebbe a körbe. Az élelmiszer-feldolgozó kis üzemek kapacitásának bővítésére az idén 5 milliárd forint támogatási keret áll rendelkezésre, ezen belül maximum 100 millió forintot nyerhetnek el a kisvállalkozók.
A 2014-2020 közötti időszakra körvonalazódó EU-s közös agrárpolitika szerint a cél a mezőgazdaság versenyképességének növelése. Ezen belül az öntözés, a kertészeti és az állattenyésztő ágazat kap majd nagyobb figyelmet, de a természeti erőforrásokkal az ésszerűbb gazdálkodás és a vidéki lakosok életminőségének javítása is ide sorolható. Mindezek Magyarország számára kedvező kilátásokat teremtenek az elkövetkező időszakra – emelte ki Czerván György.
Jakab István, a Magosz elnöke előadásában bejelentette: hamarosan megalakul az Agrár, Élelmiszergazdasági, Vidékfejlesztési Kamara. Az új szervezet egyebek mellett a feketegazdaság visszaszorítását, a szerződésen alapuló termelés gyakorlatának elterjesztését tűzi ki feladatul. Az elnök hangsúlyozta, hogy az agrárágazatban mindenképpen szükség van egy termelői tulajdonban lévő, világszínvonalat képviselő vágóhíd létesítésére, ahol hazai alapanyagból állítják elő a versenyképes élelmiszereket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >