Erős a bizalom a kkv szektorban
Jó hangulat uralkodik a kkv szektorban. A cégek várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index enyhe, 2 pontos csökkenést követően jelenleg 15 ponton áll. A minimális változás ellenére a vállalkozások összességében optimistán tekintenek a következő egy évre, hiszen magasabb pénzügyi eredményeket várnak és a közterhek alakulásában is kedvező fordulatra számítanak, azonban a cégek egyre kevésbé számolnak uniós forrásokkal.
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index az előző negyedévi 17 pontról 15 pontra mérséklődött. A 2 pontos csökkenés ellenére stabil az index, hiszen harmadik negyedéve van ilyen magas értéken, amire az elmúlt 15 évben a kutatás indulása óta még nem volt példa. A cégek tehát bizakodók, ami annak köszönhető, hogy a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább meghatározó tényezők – mint a versenyhelyzet, a szállítói és a vevői kapcsolatok – tekintetében alig várnak változást az előző negyedévi pozitív várakozásokhoz képest. Sőt, mi több, a vállalkozás pénzügyeiben és a közterhek alakulásában kedvező fordulatra számítanak, így a mostani minimális csökkenés mögött az áll, hogy a cégek egyre kevésbé számolnak az uniós pályázatokkal.
erős pénzügyi eredmény, alacsonyabb közterhek, kevés uniós pályázati lehetőség
A cégek erős pénzügyi eredményt várnak a következő egy év során, árbevétel-növekedési várakozásaik 7,1%-ról 9,4%-ra, profitnövekedési várakozásaik pedig 4,7%-ról 6,2%-ra emelkedtek. Ilyen magas pénzügyi eredményeket legutoljára 2006-ban vártak a cégek. A közterheket illetően is javult a kép, ugyanis jelentősen, 35%-ról 27%-ra csökkent a növekvő adókat és járulékokat prognosztizálók aránya. A képet leginkább az uniós források megítélése árnyalja, ugyanis egyre kevesebb cég talál olyan pályázati kiírást, amely érdekes lehet a számára (23%).
A különböző méretű cégek közül továbbra is a középvállalkozások a legbizakodóbbak, annak ellenére, hogy várakozásaik 36-ról 20 pontra csökkentek. A kis- és mikrovállalkozások jelenlegi hangulata szinte azonos szinten van, azonban míg az előbbiek esetében 21-ről 15 pontra mérséklődött, addig utóbbinál 9-ről 14 pontra erősödött a bizalom. A szektorok közül jelenleg a szolgáltató cégek várakozásai a legjobbak (21 pont), ami eddig mindössze egyszer, tavaly fordult elő az index történetében. A mezőgazdasági cégek ettől nem sokkal vannak lemaradva (17), miközben a kereskedelmi és ipari, építőipari cégek korábban felfelé ívelő várakozásai jelenleg jóval visszafogottabbak (10-10 pont).
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >Egyre élénkebben foglalkoztatja a hazai vállalkozásokat a generációváltás
Az utóbbi évek felmérései azt mutatták, hogy ugyan foglalkoznak a…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >