Érdemes euróval fizetni vásárláskor? Magasabb az árfolyam, vigyázat!

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 25. 12:01

Minden nyáron felmerül a kérdés, hogy mennyire éri meg euróval fizetni a magyar boltokban, főleg a turisták által kedvelt helyeken. Az eurós fizetési lehetőség sokszor kedvezőtlen árfolyamot kínál a vásárlóknak, amit sokan lehúzásként élnek meg. Azonban a helyzet ennél bonyolultabb, hiszen a boltok nem bankok vagy pénzváltók, és nem céljuk ezen keresni, hanem kényelmi szolgáltatásként nyújtják ezt a lehetőséget.

Plusz költség a kényelmi szolgáltatás Image by ededchechine on Freepik

Kényelmi szolgáltatás ára

Az eurós fizetés során a boltok azonnali készpénzkezelést végeznek, ami kockázatot és adminisztrációs költségeket jelent számukra. Ilyenek például a valuták kezeléséhez szükséges személyzet és biztonsági intézkedések költségei. Ezen kiadások beépülnek az árfolyamba, ami magasabb költséget eredményez a vásárlók számára. Ezen felül a boltok biztonsági tartalékot is építenek az árfolyamba, hogy fedezzék az esetleges piaci ingadozásokat.

Szabályozás és engedélyezés

Magyarországon a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény szerint nem minősül pénzváltási tevékenységnek a pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénznemek átváltása. Ezért ha valaki euróval fizet a boltban, és forintot kap vissza, az teljesen szabályos eljárás.

Árfolyam és likviditás

A boltok által kínált árfolyamok gyakran rosszabbak a piaci árfolyamnál, mivel nem rendelkeznek olyan likviditással és devizakereskedelmi lehetőségekkel, mint a nagyobb pénzintézetek. A devizapiacon a nagy volumenű kereskedés miatt szűkebbek az árfolyamrések, ami kedvezőbb árfolyamokat eredményez. A boltoknál azonban lényegesen kisebb a devizaforgalom, így szélesebb árfolyamrésekkel dolgoznak, hogy kompenzálják az alacsonyabb volumenből adódó költségeket és kockázatokat. A Pénzcentrum utánajárt, melyik boltlánc hogyan kezeli az eurós fizetést.

Hogyan váltanak a hazai boltok?

Auchan: Az Auchanban jelenleg 375 forintért váltják az eurót, csak bizonyos címleteket fogadnak el és forintban adják vissza a visszajárót. Ez a fizetési mód csak néhány áruházban érhető el, például Sopronban, Debrecenben és Miskolcon.

SPAR: A SPAR üzleteiben az árfolyam a mindenkori üzleti döntés alapján változik, jelenleg 360 forint. Minden címletet elfogadnak 100 euróig, és forintban adnak vissza. Az eurós fizetés a vásárlások kb. 0,2%-át teszi ki.

Tesco: A Tesco hetente frissíti az árfolyamot, jelenleg 375 forintért váltják az eurót. Az eurós fizetés főleg a határ menti és szezonális áruházakban népszerű.

PENNY: A PENNY üzleteiben minimális az eurós fizetés, amihez nincs plusz feltétel, és mindig forintban adják vissza a visszajárót. Az árfolyam hetente változik, jelenleg 390 forint.

Lidl és ALDI: A Lidl és az ALDI üzleteiben kizárólag forintban lehet fizetni, és nem folytatnak valutaváltási tevékenységet.

Az euróval történő fizetés a magyar boltokban kényelmi szolgáltatás, amelyért magasabb árfolyamot kell fizetni a vásárlóknak. Ez a szolgáltatás lehetővé teszi a turisták számára a könnyebb vásárlást, de a boltok nem céljuk, hogy ezen keresni, hanem inkább a kényelmet nyújtják vásárlóiknak. Az eurós fizetési lehetőség szabályos és elfogadott gyakorlat Magyarországon, és a boltok igyekeznek a legjobb feltételeket biztosítani a vásárlóknak a devizaforgalom korlátozott lehetőségei mellett.

Kapcsolódó cikkeink