Equilor: 2018-ra 3,5, 2019-re 3,3 százalékos GDP-bővülés várható
A magyar gazdaság továbbra is jó állapotban van, a GDP bővülését támogató tényezők kedvező környezetet biztosítanak, így 2018-ban 3,5 százalékos, 2019-ben 3,3 százalékos GDP-bővülést várnak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: a fogyasztás tavalyi bővülése mögött a háztartások jövedelmének növekedése áll, ezzel párhuzamosan rekordértéket mutat a fogyasztói bizalom.
Rámutatott: a magyar parlamenti választások hatása várhatóan elhanyagolható lesz a pénz- és tőkepiaci folyamatokra.
A költségvetési fegyelem 2018-ban is szigorú maradhat, a választások hatása legfeljebb néhány tizedpontot ronthat a költségvetési hiányban, így a 2017-es várhatóan 2 százalék körüli államháztartási hiány az idén 2,4 százalékra emelkedhet.
A cég elemzői az államadósság-csökkentési és átstrukturálási terveket megvalósíthatónak látják, ezek alapján az államadósságon belüli jelenleg 22 százalékos devizaarány jövőre 20 százalék alá eshet, a GDP-arányos államadósság pedig 75 százalék körül alakulhatott tavaly az Eximbank nélkül számítva.
Az Equilor elemzői szerint a világpolitikai folyamatokat nézve azonban idén a befektetőknek érdemes lesz figyelni az olajár alakulását, az olasz parlamenti-, valamint az orosz elnökválasztást, annak hatását, illetve a Brexit-tárgyalások kimenetelét.
Kiss Mónika úgy vélte: ha megkezdődik a monetáris szigorítás az Európai Központi Banknál (EKB-nál), itthon újabb finomhangolásra lehet szükség azért, hogy 2019-ig nulla közeli szinten maradjon az alapkamat. Véleménye szerint a 2018-ban esedékes hitelminősítői döntések esetében, még ha azok fel is minősítenék Magyarországot, nem várható, hogy érdemben befolyásolják a magyar kötvénypiacot vagy a forint kereskedését. Kiemelte: ezzel együtt az országgyűlési választások után jó esély van arra, hogy akár két hitelminősítőnél is javuljon Magyarország besorolása.
A vezető elemző elmondta: a forint árfolyama 2018-ban is stabil lehet, és egy viszonylag széles sávban, 303-318 forint/euró sávban mozoghat, csak az idei év második felében, az EKB intézkedései miatt mozdulhat el a sáv felső széle felé, akár érintve a 320 forintos szintet is.
Jelezte: az inflációs várakozások szerte a világban továbbra is mérsékeltek, idehaza az MNB legfrissebb előrejelzése szerint a pénzromlás üteme 2019 közepére éri el fenntarthatóan az árstabilitásnak megfelelő 3 százalékos értéket. Az idei év elején újabb egyszeri hatások, így például az áfacsökkentések fékezik az árnövekedést, illetve a járulékcsökkentés is dezinflációs hatással jár. Ezzel szemben a bérnövekedés és az olajárak mozgása még mindig inflációs nyomást jelent, így 2018-ban 2,8 százalék, jövőre pedig 3,1 százalék lehet az infláció éves szintje – mondta Kiss Mónika. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
A napraforgónak és kukoricának jól jött az elmúlt egy hét…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >