Enyhén gyorsult az euróövezeti magánszektor növekedése
Erősebben indult az év az euróövezet magánszektorában, januárban enyhén gyorsult a gazdasági növekedés az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport végleges beszerzésimedzser-indexeinek tanúsága szerint.
Az euróövezet feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett beszerzésimedzser-indexe (BMI) 51,3 pontra nőtt a decemberi 50,9 pontról. Ez tavaly augusztus óta a legjobb adat, meghaladja az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 50,9 pontos értéket.
Továbbra is a szolgáltatóipar hajtja a növekedést. Ugyan a beszerzésimedzser-index 52,5 pontra csúszott le a decemberi 52,8 pontról, de a végleges adat így is jobb az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 52,2 pontos értéknél.
A BMI-mutató 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését jelzi. Az előzőnél magasabb, 50 pont feletti érték a gazdasági aktivitás fokozódását, az alacsonyabb pedig a mérséklődését tükrözi.
Az euróövezeti magánszektor növekedésének ütemét alapvetően a feldolgozóipar fékezi, továbbra is szembetűnő a feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor teljesítménye közötti különbség. Jóllehet a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 47,9 pontra, tavaly április óta legmagasabb szintre emelkedett, januárban már a tizenegyedik egymást követő hónapban állt az 50 pontos küszöb alatt.
A felmérés által lefedett euróövezeti országok mindegyikében a gazdaság növekedését jelezték az indexek. A legerősebb teljesítményt Írország magánszektora nyújtotta, az összetett beszerzésimedzser-index 11 havi csúcsra, 54,7 pontra ugrott. A két legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország teljesítménye kedvezőbb, Franciaországé viszont rosszabb volt a decemberinél.
Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 51,2 pontra, öthavi csúcsra nőtt a decemberi 50,2 pontról, a végleges adat kissé felülmúlja az előzetesen közölt 51,1 pontot. A szolgáltató ágazat BMI-je 54,2 pontra emelkedett az előző havi 52,9 pontról, ez ugyancsak tavaly augusztus óta a legnagyobb érték.
Franciaország összetett beszerzésimenedzser-indexe 51,1 pontra, négyhavi mélypontra süllyedt januárban az előző havi 52 pontról, ami elmaradt az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 51,5 pontos értéktől. A szolgáltatóipari BMI a decemberben mért 52,4 pontról 51,0 pontra csúszott le, ami ugyancsak rosszabb az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 51,7 pontos értéknél.
A friss adatok azt mutatják, hogy fordulat jöhet az euróövezet gazdaságában. Jóllehet a növekedés üteme nyomott marad, 0,2 százalék alatt maradhat január-márciusban az előző negyedévhez képest, a feldolgozóipar a stabilizálódás jeleit mutatja a tavalyi erős visszaesés után, a szolgáltatási ágazat pedig figyelemre méltó rugalmasságról tesz tanúságot – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy jelentősen javult az üzleti bizalom is.
Az IHS Markit elemzői arra számítanak, hogy a gazdasági növekedés folyamatosan gyorsul az év előrehaladtával párhuzamosan, mivel a gyenge infláció, a kedvező munkaerőpiaci helyzet és a lazuló pénzügyi feltételek támogatják a fogyasztást, a világkereskedelem helyrerázódása pedig segíti a feldolgozóipart. A növekedési ütem azonban továbbra is alacsony marad, 2020-ban nemigen haladja meg az egy százalékot. A vállalatokat aggasztják a kockázatok, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi feszültségek, a Nagy-Britannia és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi tárgyalásokat övező bizonytalanságok, valamint a Kínában felbukkant és gyorsan terjedő tüdőgyulladás-járvány. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak áprilisban
Az euróövezetben és az Európai Unióban (EU) havi összevetésben csökkentek,…
Tovább olvasom >Továbbra is a határon: májusban is lassult a feldolgozóipari növekedés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) 2025 májusában épphogy a bővülési…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >