Enyhe visszaesést mutat a januári Beszerzési Menedzser Index
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) friss jelentése szerint a 2025. januári Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke 49,8 pontra csökkent. Ez az eredmény enyhe zsugorodást jelez a hazai feldolgozóiparban, és elmarad mind a hosszú távú (52,7), mind az elmúlt három év januári átlagától (51,6).
Vegyes tendenciák az egyes szektorokban
A jelentés szerint a vizsgált részindexek fele csökkenést mutatott, míg a másik fele bővülést jelzett. Az új rendelések mennyisége ugyan minimálisan, 0,2 százalékponttal nőtt, ám a termelési volumen 2,4 százalékponttal visszaesett. A foglalkoztatási index bár javult 2,3 ponttal, továbbra is 50,0 pont alatt maradt, ami zsugorodást jelez.
Szállítási és készletváltozások
A szállítási átfutási idő indexe tovább csökkent (0,7 százalékponttal), míg a vásárolt készletek indexe drasztikusan, 10,6 százalékponttal esett vissza. A külpiaci mutatók sem mutattak kedvező képet: az importindex 1,3 százalékponttal, az exportindex pedig jelentősebb mértékben, 5,0 százalékponttal csökkent. A beszerzési árak emelkedése ellenére az indexük 5,5 százalékponttal visszaesett.
Történeti összehasonlítás és előrejelzések
A 2025. januári BMI értéke a felmérések történetében az ötödik legalacsonyabb januári adatnak számít. A 2024-es tavaszi időszakot követő lassulás tovább folytatódik, annak ellenére, hogy az év végi adatok átmeneti stabilizálódást mutattak. Az adatok alapján a feldolgozóipari vállalatok beszerzési döntéseik révén óvatosabban reagálnak a gazdasági környezet változásaira.
Ágazati specifikumok
- Termelési index: Az érték visszaesett, bár még mindig a bővülés tartományában maradt.
- Új rendelésállomány: Kismértékű növekedést mutatott, de az elmúlt évek átlaga alatt maradt.
- Szállítási idők: Tovább csökkentek, ami az ellátási lánc nehézségeire utalhat.
- Foglalkoztatottság: Az index javult, de továbbra is zsugorodást jelez.
Piaci hatások és várakozások
A jelentés szerint a beszerzési piacokon továbbra is bizonytalanság tapasztalható. Az ipari alapanyagok árainak változékonysága és a globális ellátási lánc problémái továbbra is kihatással vannak a hazai piacokra. Egyes alapanyagok, mint például az acéltermékek és a LED izzók esetében hiányt jeleztek, míg más termékek, például az acéllemez és az alumínium öntvények árcsökkenéséről számoltak be.
Konklúzió
A januári BMI enyhe csökkenése arra utal, hogy a hazai feldolgozóipar továbbra is kihívásokkal küzd. Bár az új rendelések száma nőtt, a készletek csökkenése és az export visszaesése aggodalomra adhat okot. Az ágazat szereplői az elkövetkező hónapokban a gazdasági környezet stabilizálódásában reménykednek.
Kapcsolódó cikkeink
BMI: Mérsékelt bővülés decemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 50,6.…
Tovább olvasom >BMI: Enyhe fellendülés novemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3.…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Növényi alapú saját márkát vezetett be a belga Colruyt Group
A belga Colruyt Group új saját márkás almárkát vezet be…
Tovább olvasom >Olcsó, de jó is? Sokan esnek ebbe a hibába használtautó-vásárláskor
Az újautó árak folyamatos növekedése miatt ma egy vadonatúj gépkocsi…
Tovább olvasom >Elhunyt a „Nutella atyja”
97 éves korában, 2025. február 14-én elhunyt Francesco Rivella, a…
Tovább olvasom >