Emelkedtek a fogyasztói árak Európában
Októberben már az ötödik egymást követő hónapban emelkedtek és felfelé ívelő tendenciát mutattak az éves összevetésű fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön közölt adatok szerint a 19 országot tömörítő eurózónában és a 28 tagú unióban egyaránt 0,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tavaly októberhez képest, ami 0,1 százalékponttal haladja meg az előző havit.
Jó hír az infláció felpörgetéséért küzdő Európai Központi Bank (EKB) számára, hogy az euróövezetben 28 havi csúcsot ütött meg az éves szintű áremelkedés üteme. Legutóbb 2014 júniusában fordult elő, hogy 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, azóta rendre alacsonyabb volt az infláció. Mindazonáltal a 0,5 százalék is messze elmarad az EKB-nak a gazdasági növekedés szempontjából kívánatosnak tartott 2 százalékos célszámától.
Havi összevetésben az euróövezetben és az unióban is 0,2 százalékos emelkedést mértek októberben. Szeptemberben az euróövezetben 0,4 százalékkal, az unióban pedig 0,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Tavaly októberhez képest már csak hat uniós országban csökkentek az árak, a legnagyobb mértékben Bulgáriában és Cipruson (egyaránt 1,0 százalékkal). Huszonkét tagállamban emelkedtek, a legnagyobb mértékben Belgiumban (+1,9 százalék) és Ausztriában (+1,4 százalék).
Az Eurostat Magyarország esetében éves összehasonlításban 1,1 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,6 százalékos áremelkedést jelzett.
Az előző hónapokhoz hasonlóan októberben is az energiaárak húzták lefelé az éves inflációt az euróövezetben: 0,9 százalékkal volt olcsóbb az energia. A szolgáltatások 1,1 százalékkal, az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek pedig 0,4 százalékkal drágultak.
Az energiaárakat nem számolva 0,7 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 0,8 százalékkal növekedett októberben az euróövezetben.
Az előző hónaphoz viszonyítva a maginfláció 0,1 százalék volt. Havi szinten az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek ára stagnált, a szolgáltatásoké pedig 0,2 százalékkal csökkent, de az energia 1,6 százalékkal, az energiaiparhoz nem kapcsolódó ipari javak pedig 0,6 százalékkal drágultak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Sentix: jelentősen javult az euróövezet májusi befektetői bizalmi indexe
Az elemzők által vártnál jelentősebben javult, tavaly június óta a…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >