Emelkedtek a fogyasztói árak Európában
Októberben már az ötödik egymást követő hónapban emelkedtek és felfelé ívelő tendenciát mutattak az éves összevetésű fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön közölt adatok szerint a 19 országot tömörítő eurózónában és a 28 tagú unióban egyaránt 0,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tavaly októberhez képest, ami 0,1 százalékponttal haladja meg az előző havit.
Jó hír az infláció felpörgetéséért küzdő Európai Központi Bank (EKB) számára, hogy az euróövezetben 28 havi csúcsot ütött meg az éves szintű áremelkedés üteme. Legutóbb 2014 júniusában fordult elő, hogy 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, azóta rendre alacsonyabb volt az infláció. Mindazonáltal a 0,5 százalék is messze elmarad az EKB-nak a gazdasági növekedés szempontjából kívánatosnak tartott 2 százalékos célszámától.
Havi összevetésben az euróövezetben és az unióban is 0,2 százalékos emelkedést mértek októberben. Szeptemberben az euróövezetben 0,4 százalékkal, az unióban pedig 0,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Tavaly októberhez képest már csak hat uniós országban csökkentek az árak, a legnagyobb mértékben Bulgáriában és Cipruson (egyaránt 1,0 százalékkal). Huszonkét tagállamban emelkedtek, a legnagyobb mértékben Belgiumban (+1,9 százalék) és Ausztriában (+1,4 százalék).
Az Eurostat Magyarország esetében éves összehasonlításban 1,1 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,6 százalékos áremelkedést jelzett.
Az előző hónapokhoz hasonlóan októberben is az energiaárak húzták lefelé az éves inflációt az euróövezetben: 0,9 százalékkal volt olcsóbb az energia. A szolgáltatások 1,1 százalékkal, az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek pedig 0,4 százalékkal drágultak.
Az energiaárakat nem számolva 0,7 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 0,8 százalékkal növekedett októberben az euróövezetben.
Az előző hónaphoz viszonyítva a maginfláció 0,1 százalék volt. Havi szinten az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek ára stagnált, a szolgáltatásoké pedig 0,2 százalékkal csökkent, de az energia 1,6 százalékkal, az energiaiparhoz nem kapcsolódó ipari javak pedig 0,6 százalékkal drágultak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog…
Tovább olvasom >Lengyel kormányfőhelyettes: az EU-Mercosur együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >