Emelkedett a könnyű és a nehéz bárány ára is
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) rövid távú előrevetítése szerint a juhhús globális termelése 17 millió tonna volt 2024-ben, nem változott számottevően az előző évihez képest. A juhhús a világ hústermelésének 4,6 százalékát tette ki. A világ juhhústermelésének több mint 80 százaléka ázsiai és afrikai országokból származott, a legnagyobb kibocsátó Kína (5,2 millió tonna) volt.

Magyarország élőbárányexportjának mennyisége 1 százalékkal (10,5 ezer tonnára), értéke 15,7 százalékkal (21 milliárd forintra) nőtt 2024-ben az előző évhez képest (Fotó: Pixabay)
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió juh- és kecskeimportja (élő állat és hús) 167,4 ezer tonna volt 2024-ben, ami 1,7 százalékos növekedést jelent az előző évihez képest. A legnagyobb beszállító az Egyesült Királyság és Új-Zéland volt 93 százalékos részesedéssel. A nemzetközi piacon értékesített juh- és kecskehús, valamint élő állat mennyisége (87,1 ezer tonna) 15 százalékkal csökkent 2024-ben. A legnagyobb célpiacok Marokkó (18,5 százalék részesedés), Jordánia (17 százalék) és az Egyesült Királyság (17 százalék) voltak. A Jordániába szállított mennyiség 20 százalékkal, az Egyesült Királyságba 22 százalékkal csökkent, ugyanakkor a Marokkóba irányuló kivitel több mint kétszeresére nőtt.
A KSH adatai szerint Magyarország juhállománya 846,8 ezer egyed volt 2024. december 1-jén, 6,6 százalékkal csökkent a 2023. decemberihez képest
Az anyajuhok létszáma 2,9 százalékkal 673,7 ezer egyedre változott ugyanebben az összehasonlításban. Magyarország élőbárányexportjának mennyisége 1 százalékkal (10,5 ezer tonnára), értéke 15,7 százalékkal (21 milliárd forintra) nőtt 2024-ben az előző évhez képest. A kivitelből 61 százalékkal részesedő Olaszországba 11,6 százalékkal kevesebb bárány került. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a könnyű és a nehéz bárány 2025. 1–12. heti időszakra vetített átlagára egyaránt 16 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az előbbi 2246 forint/kilogrammra, az utóbbi 2131 forint/kilogrammra.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >Hatalmas károk a mezőgazdaságban, gyorsítani kell a biológiai alapok innovációját
A modern magyar mezőgazdaság a legnehezebb öt évén van túl,…
Tovább olvasom >Érkezik a segítség a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt károsult gazdálkodókhoz
Megjelent a kormányzati segítségnyújtást lehetővé tevő rendelet, amely alapján a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsigó Róbert: érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára az árrésstop hatására
Az árréstop bevezetésének hatására érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára…
Tovább olvasom >3,6 milliárd forintot fordított új szupermarket építésére a SPAR Szentendrén
Mintegy 3,6 milliárd forintos saját forrásból elkészült az ország legújabb…
Tovább olvasom >Funkcionális alkoholmentes sört mutatott be a Dreher
Speciális összetétellel rendelkező, szénhidrát-elektrolit oldatokkal készülő alkoholmentes sört vezet be…
Tovább olvasom >