Elvesztette lendületét az euróövezet gazdasága
Májusban a 18 hónappal korábbi szintre lassult az euróövezeti gazdasági teljesítmény növekedési üteme a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet szerdán közzétett felmérése szerint – írja a tozsdeforum.hu.
Az euróövezeti feldolgozóiparban májusban a beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 54,5 pontra, 18 havi mélypontra csökkent az áprilisi 56,2 pontról. A piac a ténylegesnél jóval kisebb mértékű csökkenést várt májusra, 56,1 pontot.
A szolgáltatóipari BMI előzetes értéke 16 havi mélypontra, 53,9 pontra csökkent májusban az áprilisi 54,7 pontról. A piac az áprilisival megegyező, 54,7 pontot várt májusra is.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit BMI 18 havi mélypontra, 54,1 pontra csökkent májusban az áprilisi 55,1 pontról. A piac csak csekély csökkenést, 55,0 pontot várt májusra.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését tükrözi.
Kiábrándító adatok
Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdászának összefoglalója szerint májusban az euróövezeti gazdaság ismét kiábrándító adatsorokkal szolgált ugyan, ezeket azonban nem árt némi fenntartással kezelni, mivel az extrém időjárási viszonyok és sztrájkok mellett szokatlanul nagyszámú ünnepnappal megtűzdelt hónap.
„Annak ellenére, hogy a gazdasági aktivitás mutatója 18 havi mélypontra csökkent, a rendelkezésre álló makrogazdasági adatsorokból tekintélyes, 0,4 százalékos GDP-növekedésre lehet következtetni a második negyedévre is” – fogalmazott.
„A munkahelyteremtés üteme továbbra is bizakodásra okot adó módon magas, és a jövőbeni kilátásokat tükröző üzleti hangulatindexek is a hosszú távú átlag felett vannak” – tette hozzá. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a gazdasági növekedés nyilvánvalóan veszített valamelyest a lendületéből a múlt év végére jellemzőhöz képest. (tozsdeforum.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >