Elutasítja a borzárjegyet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) nem támogatja a borzárjegy ismételt bevezetését, mivel – több borvidék határozott kezdeményezésére – elzárkózik minden olyan javaslat támogatásától, mely a tisztességes termelők adminisztratív terheinek további növelése révén kíván megoldást találni a borellenőrzés problémáira – tartalmazza a HNT-nek az MTI-hez eljuttatott hétfői tájékoztatója.
A HNT álláspontja ismertetését azért tartotta szükségesnek, mert a közelmúltban néhány mértékadó borász nyilatkozata alapján felröppent a borzárjegy ismételt bevezetésének gondolata. A szakmai szervezet szerint a borzárjegy korábban sem töltötte be a tőle vár funkciókat, költségei és hozzá kapcsolódó adminisztratív terhek messze nem álltak arányban az eredményekkel.
A zárjegyezést javaslók nem tudják – vagy nem akarják tudni -, hogy a jövedéki törvény célja a központi költségvetés feladatainak ellátásához szükséges bevételek biztosítása és nem a hamisítás ellen küzdelem. A zárjegy ugyanis a termék palackjára vagy legkisebb fogyasztói csomagolási egységére felhelyezett olyan bélyeg – emlékeztetnek a HNT-nél -, amely azt hivatott igazolni, hogy a termék adóraktárban került előállításra (palackozásra), onnan került kiszállításra és utána a jövedéki törvény szerinti adót megfizették.
Szó sincs tehát a hamisítás ellen védelemről, tétel megnevezésnek való megfelelőségéről. Ezeknek a céloknak a borvidéki közösségek általi megvalósítására a minőségtanúsító jegy szolgálhatna. A borzárjegy használat során szerzett tapasztalatok alapján a zárjegynek semmilyen kapcsolata nincs a termék minőségével, feltételezi ugyanakkor a jövedéki adó létét és legfeljebb a zárjegy igénylőjének visszaazonosítására alkalmas. Továbbá előállítása drágább, mint egy minőségtanúsító jegyé „és legfeljebb a felhasználó folyamatos bírságolásának lehetőségét biztosítja”.
Így alkalmatlan a tévesen neki szánt feladatok ellátására – szögezi le a HNT. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa ugyanakkor egyetért a szőlő-bor termékpálya áttekinthetővé tételét szolgáló kezdeményezésekkel. Javasolja a borellenőrző hatóság és a NAV hatékonyabb együttműködését. A borászok a forgalomba hozatali járulékon keresztül éves szinten több mint 400 millió forint termelői befizetéssel finanszírozzák az EU átlagot meghaladó minősítési díjakból származó befizetésen felül a borellenőrzés rendszerét.
A hatóságok előbb használják ki jobban a jelenlegi lehetőségeiket és számoljanak el a többletforrások felhasználásáról. Magyarországon a kötelező forgalomba hozatal előtti borminősítés az európai gyakorlattól eltérően kiterjed a földrajzi jelzés nélküli borokra is és sokkal több paraméter vizsgálatát fizetteti meg a minősítővel mint a versenytársaknál. Felelőtlen „ötletelés” helyett józan megfontolásra kell alapozni a szakmai javaslatokat, ezért azok további pontosítása szükséges például a termékleírások elfogadását követően – közli a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >