Eltörölték a végzettségi követelményt több kereskedelmi szakmában
A Bajnai-kormány egyik utolsó lépésével a kereskedelmi szakmák egy részénél eltörölte a végzettségi követelményt. A szakszervezetek szerint a lépés leértékeli az érintett szakmákat, a kereskedők szerint az új előírások megfelelnek a piaci gyakorlatnak.
Mintegy 30 ezer kiskereskedelmi alkalmazott szembesülhet rövidesen azzal, hogy munkáltatója immár csak a minimálbért köteles neki kifizetni, ami 16 ezer forinttal kevesebb, mint a 89 500 forintos szakmai minimálbér, amire eddig jogszabály kötelezte a kereskedőt. Az előző kormány gazdasági minisztériuma ugyanis módosította a kereskedelmi foglalkozások szakképzettségi követelményeiről szóló jogszabályt, így a jövőben az ágazat munkáltatói zöldség-gyümölcs, illetve ruházati eladónak, valamint papír-írószer kereskedői munkakörökbe azt vehetnek fel, akit csak akarnak.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) szerint a szabályozás kifejezetten a nagy multinacionális áruházláncok érdekeit tükrözi, a kereskedők szerint viszont hamis és hangulatkeltő a szakszervezetek „multizása”. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint a rendelet főként a kisebb vállalkozásoknak kedvez, amelyek a 2007 óta tartó recesszió, illetve a fogyasztást szűkítő kormányzati intézkedések, például az áfakulcs tavalyi emelése nyomán már nem tudják kitermelni a szakmai bérminimumot – írja a Népszabadság.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >