Elsőként érdemelte ki a legmagasabb fenntarthatósági minősítést a maglódi raktárcsarnok
Elsőként érdemelte ki a BREEAM fenntarthatósági szabvány New Construction kategóriájának legszigorúbb, Outstanding minősítését a HelloParks Maglód 45 ezer négyzetméteres MG3-as raktárcsarnoka a magyarországi ipari ingatlanok közül. A vállalat idén befejezett és jelenleg építés alatt álló raktárcsarnokai már mind ezen feltételek szerint épülnek, és az EU Taxonómia követelményeinek is megfelelnek. A fejlesztés a HelloParks klímasemlegességi útvonaltervébe is illeszkedik.
Az elkészült épület mellett a teljes tervezési, kivitelezési és projektmenedzsment folyamatot is értékelik a New Construction kategóriában, az alapanyagok beszerzésétől, szállításától kezdve a hulladékkezelésen át egészen a beépített és felhasznált technológiákig. A kimagasló minősítést a fejlesztő az ABUD Mérnökiroda Kft. szakmai támogatásával érte el. A legtöbb hazai minősítést használatban lévő (in-use) épületekre végzik el, tehát kevés fejlesztő veszi figyelembe már az előkészítés és a kivitelezés szakaszában ezeket a szempontokat. A vállalat korábban Magyarországon elsőként szerezett ipari ingatlan kategóriában Excellent minősítést is – a HelloParks Maglód MG1-es csarnokával – és 2023 óta egyedüliként építi valamennyi új létesítményét a legszigorúbb, Outstanding kritériumoknak megfelelve.
A HelloParks élen jár a klímasemlegességhez szükséges elvárások teljesítésében. Az idén bemutatott, HelloZero elnevezésű fenntarthatósági stratégiában szereplő célkitűzéseket is az ENSZ fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban, a Párizsi egyezményben rögzített 1,5 °C fokos maximális felmelegedési határérték teljesítése érdekében határozták meg. A cég a hazai piacon egyedülálló módon részletes klímasemlegességi útvonaltervet is kidolgozott 2035-ig. Az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése mellett a fenntartható vízgazdálkodás és a felelős hulladék-menedzsment ügyét is prioritásként kezelik, folyamatosan szem előtt tartva a biodiverzitás jelentőségét. Az új épületek kivitelezésein 2025-től negyedével (25%), 2030-tól pedig felével (50%) csökkentik a beépülő karbon mértékét az ingatlanfejlesztő első hasonló épületeihez képest, amelyek egyébként már szintén felülmúlták a régiós színvonalat a nyugat-európai fejlesztésekre jellemző értékek elérésével. Emellett létesítményenként átlagosan 2,5 MW napelemkapacitást is kialakítanak majd. Új épületeik üzemelési karbonjának tekintetében 2028-ra a net-zero kibocsátás elérése a cél, 100 százalékos megújuló energiaellátottság biztosításával.
„A bérlők számára is egyre fontosabbak a korszerű, energiahatékony működést biztosító megaparkok által nyújtott előnyök, hiszen a mérhető fenntarthatósági célok az üzleti stratégia megkerülhetetlen részévé váltak. A fenntartható építési módszerek hozzáadott értéke tehát egyre nyilvánvalóbb, mivel a klímasemleges ipari ingatlanok jelentősen hozzájárulnak e célok eléréséhez”
– mondta el Nemes Rudolf, a HelloParks vezérigazgatója.
„A környezetbarát működésből az épület bérlői mellett a helyi közösségek is profitálnak”
– tette hozzá.
Az ipari ingatlanfejlesztéssel foglalkozó vállalat külön hangsúlyt fektet a beépülő karbon mérséklésére is, vagyis csökkenti az épület építőanyagainak teljes életciklusát felölelő karbonkibocsátásokból adódó terhelést. Ebbe az építőanyagok és termékek bányászatától kezdve azok szállításán és előállításán, majd beszerelésén és az életciklusuk alatti fenntartásán és cseréjén vagy javításán át azok bontása és a keletkező hulladékok kezelése, feldolgozása is beletartozik. A HelloParks számításai szerint 50 éves életciklusra vetítve a beépülő és az üzemelési karbon hozzávetőlegesen 50-50 százalékban járul hozzá egy épület karbonlábnyomához, így jelentős eredményeket tudtak elérni a beépülő karbon csökkentésével is.
„Az ingatlanipar a legnagyobb energiafogyasztó szektor az Európai Unióban, ezért hatalmas felelőssége van az ágazatnak, hogy teljesítse a klímasemlegesség eléréséhez szükséges elvárásokat. Ehhhez a gyakorlatok gyökeres megújulására van szükség, amire mi a kezdetektől fogva lehetőségként tekintettünk. Mindannyiunknak fontos, hogy a szakma olyan előremutató elvárásokat fogalmazzon meg, amelyek nem csak a környezeti szempontok érvényesítését, hanem a helyi közösségeket és az üzleti érdekeket is hatékonyan szolgálják. Nem titkolt célunk, hogy az egész ágazatot erre ösztönözzük ambiciózus célkitűzéseinkkel”
– emelte ki Bencze Anna, a HelloParks fenntarthatósági vezetője.
Kapcsolódó cikkeink
Új év, új és régi kihívások a logisztikában: 2025-ben hullámvasúton érezheti magát a szektor
Az elmúlt években jelentős számú gazdasági megpróbáltatás volt hazai és…
Tovább olvasom >A Waberer’s lesz a GYSEV Cargo Zrt. többségi tulajdonosa
A Waberer’s International Nyrt. 70 százalékos részesedést szerez a GYSEV…
Tovább olvasom >Újabb márkákkal erősít Csehországban az AutoWallis Csoport
Az AutoWallis Csoport tovább bővíti tevékenységét Csehországban, miután megvásárolta a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több száz oldalas jelentés készült a világ jövőjéről
Több száz oldalas tudományos jelentés készült a világ jövőjéről, amelyből…
Tovább olvasom >A Beyond Meattel társulva kínál a McDonald’s növényi csirkefalatokat Franciaországban
Új növényi alapú terméket vezetett be a McDonald’s a Beyond…
Tovább olvasom >Így csökkenthetik négy lépésben a cégek higiéniai karbonlábnyomukat
Okos megoldásokkal a cégek csökkenthetik a hulladék mennyiségét, mérsékelhetik ökolábnyomukat,…
Tovább olvasom >