Először tartják határon túli helyszínen az OTDK Agrártudományi Szekcióját

Szerző: STA Dátum: 2025. 04. 25. 09:45

Először tartják meg Magyarországon kívül, Csíkszeredában az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját. A csütörtökön kezdődött rendezvény sajtótájékoztatóján Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta: a kihívásokra választ kell keresni, és ezek a tudományban rejtőznek.

Nagy István agrárminiszter (Fotó: drnagyistvan.hu)

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Kara által április 24. és 26. között megrendezendő eseményen több mint ötszázan vesznek részt szerte a Kárpát-medencéből. Elmondható, hogy ezekben a napokban „a magyar agrárium fővárosa Csíkszereda” – húzta alá Nagy István agrárminiszter, aki szerint azáltal, hogy a szekciót először tartják külhonban, egyedi élményeket kínál a résztvevőknek. „Összetartozunk, a tudomány és a magyar nemzet is határtalan” – hangsúlyozta. Közölte: a kihívásokra a választ a tudományban kell keresni, és ezek a konferenciára érkező fiatalok kutatásaiban is megtalálhatók. A miniszter szerint ezekre a válaszokra nagy szükség van, mert az agrár- és élelmiszeripar változik a legdinamikusabban, és számos társtudományt is vonz, amelyeknek az eredményei fontosak a fenntarthatóság, a környezettudatos gazdálkodás elősegítéséhez. Emlékeztetett, hogy Székelyföldön kisbirtokok vannak, és feltevődik a kérdés, hogy ezek miképpen tudják biztosítani egy család megélhetését. Hangsúlyozta: a tudomány, az innováció adja meg a választ, hogy a kisebb területeken minőségű élelmiszert, alapanyagot lehessen előállítani a megélhetés biztosításához.

Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora felidézte: az erdélyi magánegyetem 25 éve „felvállalt egy missziót”

Egyfelől olyan képzési területeken nyújt magyar nyelvű képzést, amelyeken ez nem hozzáférhető az erdélyi magyar fiatalok számára. Másrészt, hogy ezek olyan területek legyenek, amelyek megélhetést biztosítanak számukra. Erdélyben ilyen szakterület, tudományág, tevékenységi terület az agrárium, amelyhez az egyetemen alapképzésben 7, mesterképzésben 2 szak kapcsolható, és a Sapientia 2300 hallgatójának egyötöde agrártudományi területen tanul – mondta. Az ezen a területen oklevelet szerzett végzőseik száma az ezerhez közelít, és ők szülőföldjükön élnek, dolgoznak – tette hozzá. Rámutatott: az, hogy „a szakma színe-javát” láthatja vendégül Csíkszerdában, fontos elismerése az egyetem munkájának, és annak is köszönhető, hogy korábban sikeresen megszervezték az OTDK informatika szekcióját.

Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke elmondta: az idén 70 éves OTDK „igazi hungarikum”, amit éppen Erdélyben értett meg

Kiderült számára, hogy Romániában a diákok tudományos felkészítése mentoraik által nem bevett gyakorlat, ezt csak a romániai magyar oktatási intézmények vették át „hozzáadott értékként” a magyarul tanuló diákok számára. A 37. OTDK-ról elmondta: a 16 szekcióban idén közel 20 százalékkal megnőtt a beadott dolgozatok száma, és ez nem ment a minőség rovására. Közölte: a távoli helyszín ellenére az agrártudományi szekción is nagyobb volt idén az érdeklődés. Halas Veronika, az OTDT Agrártudományi Szakmai Bizottságának alelnöke szerint rekordszámú volt a jelentkezés, az elmúlt két évből több mint 300 hallgató akarta bemutatni a munkáját. Lázár Ede, az agrártudományi szekció ügyvezető elnöke közölte: az agrár- és élelmiszeripar Székelyföldön a leginnovatív iparág, és a csíkszeredai karnak nagyon jó kapcsolatai vannak a helyi élelmiszeripari cégekkel. Köszönetet mondott, hogy ezek anyagilag és termékeikkel is támogatták a rendezvényt, és a résztvevők reggelije a természetbeni támogatásokból került ki.

MTI

Kapcsolódó cikkeink