Elnöki rendelettel kötelezte Trump a húsfeldolgozókat a folyamatos munkára
Donald Trump aláírta az elnöki rendeletet a húsfeldolgozók munkájának kötelező folytatásáról – közölte szerdára virradóra a Fehér Ház – írja a portfolio.hu. Még Trump bejelentése előtt arról érkeztek hírek, hogy több millió sertést, szarvasmarhát és szárnyast ölnek le a járvány miatt az Egyesült Államokban, mivel a vágóhidak egymás után leálltak, illetve az éttermi rendelések drasztikusan csökkentek.
Az amerikai elnök a Védelmi Termelési Törvényre hivatkozva rendelte el a húsfeldolgozó üzemek és vágóhidak kötelező folyamatos munkáját.
Trump elnök jogkörében biztosított rendeletet írt alá annak érdekében, hogy folyamatos legyen az amerikaiak ellátása szarvasmarha-, sertés-, és szárnyashússal
– írta közleményében a Fehér Ház.
Mivel a húsfeldolgozó üzemeket és a vágóhidakat azért zárták le, mert a dolgozók körében több helyen is sok koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, és emelkedett a Covid-19-betegségben elhunytak száma is, az újra megnyíló és a még mindig termelő üzemekben a dolgozók védőruházatáról ezentúl a szövetségi kormányzat gondoskodik majd.
EDDIG EGYÉBKÉNT 22 NAGY HÚSFELDOLGOZÓ ÜZEM ZÁRT BE SOK TAGÁLLAMBAN, AZ ÜZEMEKBEN TÖBB MINT 6500 FERTŐZÖTTET REGISZTRÁLTAK, ÉS HÚSZ DOLGOZÓ HALT MEG.
„Ezek a bezárások veszélybe sodorják az országos hús- és szárnyasellátást, s ezzel életfontosságú infrastruktúrát ásnak alá szükségállapot idején” – olvasható az elnöki hivatal közleményében.
Donald Trump már kedden délután, a Ron DeSantis floridai kormányzóval a Fehér Házban tartott megbeszélése után jelezte az újságíróknak, hogy aláírja az elnöki rendeletet a biztonságos élelmiszerellátás érdekében.
A szövetségi agrárminisztérium két héttel ezelőtt 19 milliárd dolláros azonnali segítséget helyezett kilátásba a farmereknek és a marhatenyésztőknek, majd az iowai kormányzó kérésére bejelentette, hogy segédkezik a bezárások miatti kényszervágásoknál, és munkacsoportot is létrehoz új piacok felkutatására.
Állatok millióit ölik le kényszerből
Még Trump fenti elnöki rendelete előtt arról érkeztek hírek, hogy több millió sertést, szarvasmarhát és szárnyast ölnek le a járvány miatt az Egyesült Államokban, mivel a vágóhidak egymás után leálltak, illetve az éttermi rendelések drasztikusan csökkentek.
John Tyson, a legnagyobb amerikai húsfeldolgozó elnök-vezérigazgatója kedden bejelentette, hogy több milliónyi haszonállatot kell levágniuk, részben a vágóhidak egymás utáni bezárása, részben pedig miatt.
Az Országos Sertéstenyésztők Szövetségének adataira hivatkozva elmondta: körülbelül 1,5 millió sertést kell levágni, mivel a felhizlalás után nem lehet őket hol elhelyezni, mint a legelőre kihajtható szarvasmarhákat. A vágóhidak leállása, illetve a temperált helyiségek hiánya nagy problémát jelent, egyelőre főleg Wisconsinban, Iowában és Minnesotában.
Több elemző szerint a helyzet élelmiszerhiánnyal fenyeget.
Kim Reynolds, Iowa kormányzója levelet küldött a kormányzat illetékeseinek, anyagi és gyakorlati segítséget kérve a kényszerűségből elpusztított haszonállatok problémájának „kezeléséhez”. Április 27-én keltezett levelében a kormányzó arról is írt, hogy az országban hetente mintegy 700 ezer sertést nem tudnak feldolgozni, ezért ezeket „emberségesen el kell altatni”. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >A magyar húsipar kihívásai és teljesítménye 2023-ban
A 2023-as év a magyar élelmiszeripar számára jelentős kihívásokkal telt,…
Tovább olvasom >A vágóüsző termelői ára emelkedett legnagyobb mértékben
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024 január–augusztusában a szarvasmarha…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >