Elmarad az élelmiszerárstop Oroszországban
Nem fagyasztják be rendeletileg a szociális szempontból fontos élelmiszerek árát Oroszországban, noha erre a jogszabályok a gyors áremelkedések esetén lehetőséget biztosítanak a kormánynak – jelentették a hétfői orosz lapok.
A beszámolók szerint a kereskedelemről szóló törvény betartását felügyelő bizottság pénteki ülésén a résztvevők meg tudták győzni Viktor Zubkov első miniszterelnök-helyettest, a bizottság elnökét, hogy a befagyasztás csak fokozná a keresletet, a pánikot és a felvásárlásokat.
A jogszabály értelmében bármely szociális szempontból fontos élelmiszer ára rendeletileg befagyasztható három hónapra, amennyiben az áremelkedés 30 nap alatt elérte a 30 százalékot. Ez számos élelmiszer árával megtörtént az utóbbi hetekben a nyári aszály miatt, de a bizottság végül egy liberálisabbnak tekintett intézkedés mellett döntött: megfigyelik az árakat a termelőtől a kiskereskedelemig minden szinten, és enyhítik az import útjában álló akadályokat.
A Vedomosztyi című lap értesülése szerint azokra a cikkekre, amelyekből a legrosszabb volt a termés és a legnagyobb a kereslet – például a hajdinakására, a burgonyára és a káposztára – átmenetileg akár teljesen megszüntethetik az importvámot. Dmitrij Medvegyev elnök már az áremelkedések kezdetén utasította az ügyészséget és a Versenyhivatalt az árak figyelésére.
Zubkov eredetileg a befagyasztás mellett emelt szót, végül azonban a résztvevők beszámolói szerint sikerült meggyőzni. Javasolta azonban, hogy dolgozzanak ki úgynevezett orientációs árakat: ezekben figyelembe vennék az átlagárat és a különféle árréseket és költségeket.
Ahol az orientációs árhoz képest jelentős eltérés mutatkozik, ott a Versenyhivatal megvizsgálja majd a termelőtől a kiskereskedelemig terjedő lánc minden résztvevőjét, és a "gyenge láncszemnél" részletes vizsgálatot folytat árkartell gyanújával – írja a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Lassan elfogynak a sarki kisboltok: 22 ezer bolt tűnt el négy év alatt
2024 végére több mint 5200 kiskereskedelmi üzlet szűnt meg Magyarországon…
Tovább olvasom >