Ellenőrzés alatt a szamóca: a Nébih fellép a tisztességtelen árusítás ellen
Fokozott szamócaellenőrzést tartott május második felében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országszerte. A hatóság célja kettős volt: egyrészt a tisztességes őstermelők támogatása, másrészt a fogyasztók védelme a jogszerűtlen vagy félrevezető értékesítési gyakorlatokkal szemben. A kéthetes akció során a hatóság 30 árusítót vizsgált meg termelői piacokon, vásárcsarnokokban és termőterületeken – az eredmények alapján a nyári szezon további részében is folytatódnak az ellenőrzések – írja az Agrárszektor.
Saját termék vagy felvásárolt áru?
A vizsgálatok során a Nébih munkatársai többek között azt ellenőrizték, hogy az árusított szamóca valóban saját termelésből származik-e, és hogy az adott őstermelő szerepel-e a hivatalos nyilvántartásban. A szakemberek a bejelentett földterületek és a kínált termékmennyiség arányosságát is vizsgálták, hiszen ez is árulkodó lehet abban a tekintetben, hogy az árus valóban maga termelte-e a gyümölcsöt.
A legnagyobb problémát az jelentette, hogy egyes vásárcsarnokokban nem volt egyértelmű, milyen minőségben történik az értékesítés. Felmerült a gyanú, hogy néhány árus valójában felvásárolt importárut árul sajátként – ezzel nemcsak a vásárlókat téveszti meg, hanem a jogkövető őstermelőkkel szemben is tisztességtelen versenyhelyzetet teremt.
Eljárások és terepvizsgálatok
A Nébih öt esetben indított hatósági eljárást, ahol megalapozott volt a gyanú, hogy az árus nem saját termelésű szamócát kínált. Ezekben az esetekben nemcsak a dokumentumokat vizsgálták, hanem minden esetben helyszíni ellenőrzést is végeztek a termőterületen, hogy meggyőződjenek a tényleges termelésről.
Összességében a tapasztalatok szerint a termelői piacokon általában jogszerűen történik az értékesítés, míg a nagyobb vásárcsarnokokban egyre inkább háttérbe szorul a hazai őstermelők áruja, és egyre többször jelennek meg kereskedők, akik külföldi szamócát árulnak magyar termékként.
Hogyan védekezhet a vásárló?
A jogszabályok szerint az őstermelőnek kötelessége jól látható módon feltüntetni az árusítóhelyén, hogy a termék saját őstermelői tevékenységből származik. Emellett fel kell tüntetni a FELIR számot és a Nébih azonosítót is. Ezek alapján a Nébih őstermelő keresőjében könnyen ellenőrizhető, hogy az adott termék valóban szerepel-e a nyilvántartásban.
Amennyiben a vásárlónak gyanús az áru eredete, bejelentést tehet a Nébih Zöld Számán (06-80/263-244) vagy e-mailben a mgei@nebih.gov.hu és zoldszam@nebih.gov.hu címeken.
A nyár folytatásában is éber lesz a hatóság
A Nébih hangsúlyozta, hogy az ellenőrzések célja nem a büntetés, hanem a tisztességes őstermelők védelme és a fogyasztói bizalom erősítése. A hatóság a jövőben is folytatja a piacok szúrópróbaszerű ellenőrzését, különösen a szezonális csúcshónapokban. A nyári gyümölcsszezon idején – legyen szó szamócáról, cseresznyéről vagy őszibarackról – továbbra is érdemes tudatos fogyasztói döntéseket hozni, és előnyben részesíteni a hiteles, saját termelésű árut kínáló őstermelőket.
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: Villány térségében is megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság nevű betegsége
Villány térségében is megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság nevű betegsége,…
Tovább olvasom >Villány térségében is megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége – fokozott védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih
A szőlő aranyszínű sárgaság betegséget okozó Grapevine flavescence dorée (FD)…
Tovább olvasom >Súlyos veszély fenyegeti a magyar szőlőültetvényeket – a Nébih cselekvésre hívja a gazdákat
Az amerikai szőlőkabóca által terjesztett aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegség jelenleg…
Tovább olvasom >További cikkeink
AI-képzést indít kiskereskedőknek a Google és a Német Kereskedelmi Szövetség
A Google és a Német Kereskedelmi Szövetség (HDE) közös kezdeményezésével…
Tovább olvasom >Az ifjú teniszcsillag, Carlos Alcaraz a Danone új márkanagykövete
Globális márkanagykövetként az ifjú spanyol teniszsztár, Carlos Alcaraz segíti az…
Tovább olvasom >A görög szupermarketekben a legolcsóbb az élelmiszer Európában
A görög IELKA kutatóintézet friss jelentése alapján nyolc európai ország…
Tovább olvasom >