Elkötelezettek az európai kkv-k a fenntarthatóság mellett, de további ösztönzőkre van szükségük
Az energiaválság, az ellátási láncok zavarai, valamint az infláció és a gazdasági-geopolitikai bizonytalanságok ellenére egyre több vállalkozás tesz lépéseket a fenntarthatósági célok megvalósítása érdekében, ráadásul emellett nyomós üzleti érvek is szólnak – mutat rá a Generali Csoport és az SDA Bocconi által készített Fehér Könyv harmadik kiadása, melyet a napokban mutattak be.
Az eseményen olyan vezető európai döntéshozók is részt vettek, mint Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke vagy Paolo Gentiloni gazdasági biztos. A több mint 1000 európai kkv körében végzett felmérés feltárja a vállalkozások fenntarthatósági törekvésekkel kapcsolatos lehetőségeit, a legjellemzőbb hiányosságokat és kihívásokat, valamint ajánlásokat fogalmaz meg az ilyen irányú üzleti gyakorlatok ösztönzésére.
A kutatásban megkérdezett kkv-k 44%-a nyilatkozott úgy, hogy már alkalmaz vagy hamarosan bevezetni tervez különböző fenntartható üzleti gyakorlatokat – ez 3%-os növekedést jelent a tavalyi eredményekhez képest, a 2021-es adatokkal összehasonlítva pedig 10%-os emelkedést. Ugyanakkor továbbra is számos nehézség akadályozza a vállalkozásokat a teljes mértékű elköteleződésben, ezek között a túlzott szabályozás és bürokrácia (48%) a legjelentősebb, az erre hivatkozó cégek száma közel megduplázódott a tavalyi évben mért 25%-hoz képest. Emellett az állami ösztönzők (48%) és a finanszírozási támogatások (47%) hiányát is számos válaszadó említette, itt is hasonló arányban súlyosbodott a probléma az előző kutatás óta.
A felmérés legfontosabb tanulsága, hogy a valódi fenntarthatósági átmenet megvalósítása érdekében szükséges a vállalkozások lehető legszélesebb körének bevonása és az ezen a téren lemaradó cégek hatékony ösztönzése. A Fehér Könyv szerint ennek érdekében fontos lenne a hatékony tájékoztatás, hogy az érintett kkv-k tudatosabban álljanak a kérdéshez, tisztában legyenek a lehetőségeikkel és a fenntartható gyakorlatok bevezetésével járó egyértelmű előnyökkel – ebben a finanszírozói oldalról érkező pénzügyi intézményeknek is érdemes lenne nagyobb szerepet vállalni. Ugyanakkor a javaslatok között szerepel olyan fenntarthatósági keretrendszer kialakítása, amely támogatja a cégeket az átállásban, valamint erősíti a regionális innovációs központok és partnerségek hálózatát a jó gyakorlatok tapasztalatainak maximális kiaknázása érdekében.
Magyar cég a Fenntarthatósági Hősök között
A felmérés a Generali SME EnterPRIZE projektjének keretében készült, mely a biztosító társaság kiemelt kezdeményezése a fenntarthatóság kultúrájának előmozdítására az európai kis- és középvállalkozások körében. Ehhez kapcsolódva több mint 7000 kkv közül választották ki idén is azokat a cégeket, melyek élen járnak a fenntartható fejlődésben és ezzel példát mutathatnak, egyben ösztönözhetik a környezetükben működő vállalkozásokat. A Generali, valamint egy akadémiai, üzleti és innovációs szakemberekből álló tanácsadó testület értékelte az EnterPRIZE pályázóit a társadalmi és környezetvédelmi kötelezettségvállalásaik alapján, illetve figyelembe véve az üzleti tevékenységeik során megvalósított értékteremtő fenntarthatósági kezdeményezéseket. A nyertesek a programban résztvevő 10 országból kerültek ki, többek között Ausztriából, Horvátországból, Csehországból, Németországból és Spanyolországból.
A Fenntarthatósági Hősök között a magyar Sudár Birtokot is díjazták. A megváltozott munkaképességű kollégákat is alkalmazó családi vállalkozás bio fűszerek és gyógynövények termesztésével és feldolgozásával foglalkozik, 100%-ban vegyszermentesen működik, és termékei is tartósító-, adalék- és színezőanyag-mentesek. További információk és a Generali SME EnterPRIZE projekt részletei ezen az oldalon érhetők el: https://www.sme-enterprize.com/
Kapcsolódó cikkeink
Egyre élénkebben foglalkoztatja a hazai vállalkozásokat a generációváltás
Az utóbbi évek felmérései azt mutatták, hogy ugyan foglalkoznak a…
Tovább olvasom >Egy pedagógusokat támogató program és egy gyapjúfeldolgozó vállalat nyerte a Generali EnterPRIZE 2024-es pályázatát
Az elmúlt évek súlyos válságai a mindennapokban és a gazdasági…
Tovább olvasom >Megnyílik a KKV Park Debrecen Déli Gazdasági Övezetében
Hamarosan használatba vehetik a kis- és középvállakozások a Debrecen Déli…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >