Elindult a gabonaexport az Azovi-tengeren
Oroszország közlése szerint elindult a gabona és az olajos magvak exportja Ukrajnából az Azovi-tengeren az orosz kézben lévő tranzitpontokon keresztül – írja az agrarszektor.hu. Arról azonban nem adtak tájékoztatást, hogy ukrán vagy orosz gabonáról van-e szó. Viktoria Abramcsenko orosz miniszterelnök-helyettes elmondása szerint Oroszország nem az ukrán gabonát szállítja, mindössze biztonságos folyosót biztosít az Ukrajnából történő exporthoz.
Ukrajna, aki Oroszországhoz hasonlóan a világ egyik legnagyobb gabona- és olajos mag exportőre, azzal vádolta meg az oroszokat, hogy gabonát lopnak az elfoglalt ukrán területekről. Csütörtökön Oroszország bejelentette, hogy elindult a gabona és az olajos magvak exportja Ukrajnából az Azovi-tengeren keresztül, az azonban nem derült ki, hogy ukrán vagy orosz gabonáról van-e szó. Viktoria Abramcsenko orosz miniszterelnök-helyettes visszautasította a vádakat, miszerint Oroszország az Ukrajnából származó gabonát kezdte volna el szállítani – írja a Reuters. Hangsúlyozta, Oroszország „zöld (biztonságos) folyosót” biztosít az Ukrajnából származó gabonafélék és más élelmiszerek, például az olajos magvak számára annak érdekében, hogy azokat Ukrajnából akadályok nélkül lehessen exportálni Melitopolon vagy Berdianszkon keresztül.
Komoly élelmiszerdráguláshoz vezet az, hogy Ukrajna nem tudja használni a legnagyobb mélytengeri kikötőjét, Odesszát, az orosz megszállás miatt. AZ ENSZ súlyos élelmiszerválságra, illetve éhezésre figyelmeztetett a szegényebb országokban, amelyek erősen függtek az ukrán importtól. Oroszország és Ukrajna egyaránt azzal vádolja a másikat, hogy aknákat helyeztek el az Odessza felé vezető úton, ezzel akadályozva a kikötőbe való bejutást. Abramcsenko szerint azért nem tudnak zöld utat adni Odessza felé, mert Ukrana mindent megtesz azért, hogy a kikötőt ne lehessen használni. Érdemes azonban kiemelni, hogy jelentősen visszaesett az ukrán export a háború kezdete óta, mivel elképesztően nehéz az élelmiszerek közúti, folyami, valamint vasúti szállítását megoldani.
KIjev tájékoztatása szerint az idei gabonatermés valószínűleg 48,5 millió tonna esik vissza 86 millió tonnáról Oroszország bevonulása miatt. Ezzel szemben Oroszország 2023-ban körülbelül 130 millió tonna gabona betakarítására számít, ugyanakkor az orosz kormány nem tervezi módosítani a 2021-ben bevezetett gabonakivitelre vonatkozó vámot, mondván ez a hazai piac védelmét szolgálja. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A klímaváltozás elleni küzdelem nem mehet a gazdák kárára
Hazánk elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelemben, ugyanakkor a gazdák versenyképességét…
Tovább olvasom >Ma is fontos üzenetet hordoznak a 100 évvel ezelőtti agrárreformok
„Egy előremutató gondolkodóra emlékezünk, aki megalapozta a vidékfejlesztés és az…
Tovább olvasom >Folyamatosak a vajlopások az áremelkedések hatására
Az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az infláció…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >