Elfogadhatatlan a KAP stratégiai párbeszédről szóló jelentés
A V4 agrárkamarák felszólítják az Európai Gazdálkodók és Európai Termelőszövetkezetek (Copa-Cogeca) vezetőségét, hogy vonják vissza a Közös Agrárpolitika stratégiai párbeszédéről szóló jelentés támogatását. A munkaanyag ellentétes az uniós termelők és fogyasztók érdekeivel.
Az Európai Bizottság égisze alatt indult „ágazati stratégiai párbeszéd”, illetve az arról szóló jelentés tartalma elfogadhatatlan. Ahelyett, hogy a kihívásokkal teli környezetben jobban támogatnák az európai termelőket, újabb gazdaellenes intézkedéseket vezetnének be.
A Bizottság, illetve a Copa-Cogeca ebbe a párbeszédbe a közép-európai gazdákat képviselő érdekvédelmi szervezeteket, agrárkamarákat nem vonta be érdemben
A párbeszédről készült, nemrég publikált hivatalos összefoglaló dokumentum számtalan, az uniós gazdákat és fogyasztókat még jobban hátrányba hozó intézkedési javaslatot tartalmaz. Így például a területalapú helyett jövedelemalapú támogatási rendszert vezetnének be, amivel egyes elképzelések szerint Ukrajna esetleges uniós csatlakozását készíthetik elő. Emellett a dokumentumban szerepel a hús, illetve állati eredetű termékek fogyasztásának adókkal való csökkentése, az állattartás visszaszorítása.
Az agrárium gyakorlatilag évek óta mostohagyermeke az uniós agrárpolitikának, amit alapvetően nem az agrár területen tevékenykedők, hanem agráriumellenesek, illetve külső érdekek képviselői alakítanak.
A V4 országok agrárkamaráinak vezetői határozottan tiltakoznak az ilyen – a Bizottságra már korábban is jellemző – lopakodó jogalkotás ellen, és követelik, hogy a térség gazdálkodóit képviselő szervezetek is érdemben részt vehessenek a stratégiai egyeztetésekben. A V4 agrárkamarák napokban Budapesten tartott ülésén a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák agrárkamara vezetői határozottan egyetértettek: elfogadhatatlan a Bizottság által a párbeszédről közzétett gazdaellenes jelentés. A V4-ek felszólítják a Copa-Cogecát, hogy nyilvánosan vonja vissza a jelentés támogatását, továbbá kiállnak amellett, hogy a Bizottság az agrárium stratégiai jelentőségének megfelelő forrásokat biztosítsa a termelők számára. Mindemellett elengedhetetlen, hogy a harmadik országokból származó áruk előállítására is az EU-s termelőkre vonatkozó előírások vonatkozzanak. Az uniós gazdák tevékenységét a klímaváltozás és számos más kihívás mellett az alaptalanul szigorodó uniós előírások is nehezítik. Fenntartható termelésüket mind szabályozásilag, mind anyagilag sokkal markánsabban kell segítenie Brüsszelnek a jövőben, a Copa-Cogecának pedig minden uniós termelő érdekeire figyelemmel kell lennie.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >Ezrek tüntettek Londonban a farmokra kivetett örökösödési adó ellen
Ezrek tüntettek kedden Londonban a mezőgazdasági vállalkozásokra kivetett örökösödési adó…
Tovább olvasom >Új stratégiával támogatja az Intermarché a francia mezőgazdaságot
A francia Intermarché kiskereskedelmi lánc bejelentette, hogy csak akkor kezdi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >